Algılanan ebeveyn kontrolünün rekreasyonel elektronik spor katılım motivasyonu, sosyalleşme ve öz yeterlilik üzerine etkisi
The effect of perceived parental control on recreational electronic sports participation motivation, socialization and self-efficacy
- Tez No: 871549
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Turizm, Psychology, Sports, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, algılanan ebeveyn kontrolünün elektronik sporlara katılım motivasyonu, sosyalleşme ve öz yeterlilik üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Şubat-Haziran tarihleri arasında Eskişehir ilindeki 14-18 yaş arasındaki bireyler üzerinde anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve oluşturulan hipotezler doğrulayıcı faktör analizine ve yol analizleri testleri ile ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarında algılanan ebeveyn kontrolünün alt boyutları olan ebeveyn saymazlığı ve psikolojik kontrol boyutlarının, elektronik sporlara ilişkin katılım motivasyonlarının hem içsel hem de dışsal motivasyonu olumsuz etkilediği, motivasyonsuzluk boyutuna herhangi bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında katılım motivasyonunun alt boyutlarının sosyalleşme ve öz yeterliliği çeşitli şekillerde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca bireylerin öz yeterlilik hislerinin sosyalleşmelerine güçlü şekilde etki ettiği de anlaşılmıştır. Çalışma sonuçları ile birlikte, ilgili alanda çalışma yapan araştırmacılara ve bu yaş kategorisi içerisinde bireylere sahip olan ebeveynlere çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the competencies on perceived parental control, motivation for interest in electronic sports, socialization and self-efficacy. The research was carried out with a survey on individuals between the ages of 14 and 18 in the Eskişehir province between February and June. The assumptions obtained from the research were measured by confirmatory factor analysis and path analysis tests. As a result of the research, it was determined that the dimensions of parental disregard and psychological control, which are the sub-dimensions of perceived parental control, were negatively destructive of both intrinsic and extrinsic motivation of interest motivations related to electronic sports, and did not have any effect on the amotivation dimension. In addition, socialization and self-efficacy of the sub-dimensions of participation motivation can be increased in various ways. It has also been understood that their self-awareness and feelings have a strong impact on their socialization. Along with the study results, various recommendations were developed for researchers working in the relevant field and for parents of individuals in this age category.