Siyasal iletişimde 'Gösteri' stratejisi ve dijital kampanyalar: 2023 genel seçim dönemine ilişkin karşılaştırmalı bir analiz
'Spectacle' strategy and digital campaigns in political communication: A comparative analysis for the 2023 general election period
  1. Tez No: 871610
  2. Yazar: AYCAN ULUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Gösteri kavramı tarihsel olarak ele alındığında, alanda çoğunlukla tüketim odaklı yaklaşımların yer aldığı görülmektedir. Bu durum, alana yönelik alternatif çalışmaların gerçekleşme potansiyelini kısıtlamaktadır. Gösterinin bir siyasal iletişim stratejisi olarak kullanılması alternatif çalışma alanlarından biridir. Bununla birlikte gündelik yaşamın önemli bir unsuru haline gelen yeni medya araçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde, siyasal iletişim ve gösteri kavramları arasında pek çok kesişim noktası görülmekte dolayısıyla çok sayıda alternatif araştırma alanı ortaya çıkmaktadır. Bu geniş araştırma alanı içinde hedef kitle, kültür, söylem ve anlama dair ortaya çıkan geniş tartışma alanı dikkate değerdir. Bu tez kapsamında gösteri, bir yandan siyasal iletişim alanında politik çıkarlara hizmet eden ve bu bağlamda kimi toplumsal gerçekliklerin/problemlerin üzerinin örtülmesi/perdelenmesi için araçsallaştırılan bir strateji olarak değerlendirilirken; diğer yandan gündelik yaşamın ve dolayısıyla iletişim alanının önemli bir unsuru haline dönüşen yeni medya araçlarının, gösterinin çok daha geniş bir kapsam ve yoğunlukta üretilmesi bağlamında üstlendiği rol ele alınmıştır. Buradan hareketle çalışmanın birinci bölümünde gösterinin tarihsel süreç içindeki dönüşümü toplumsal, kültürel, ekonomik, politik ve teknolojik bağlamlar çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde gösterinin, siyasal iletişim alanındaki stratejik konumu güncel tartışmalar çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, dijitalleşme, siyasal iletişim ve gösteri arasındaki ilişkinin incelenmesi bağlamında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunluğu oluşturan siyasal partiler olarak AK Parti ve CHP tarafından 2023 yılı genel seçim döneminde çevrimiçi platformlarda yayınlanan altı kampanya filmi çoklu vaka analizi çerçevesinde göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak çevrimiçi kampanya filmlerinin tamamında birbirinden farklı ve çoklu gösterisel stratejilerin üretildiği görülmüştür. Ayrıca üretilen gösterisel stratejiler yoluyla araştırmaya konu olan siyasal partilerin kimi toplumsal gerçeklikleri/problemleri kendi çıkarlarına hizmet edecek doğrultuda perdelediği/üzerini örttüğü ya da görmezden geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the concept of spectacle is considered historically, it is seen that there are mostly consumption-oriented approaches in the field. This situation limits the potential for alternative studies in the field. Using spectacle as a political communication strategy is one of the alternative fields of study. However, when evaluated together with new media tools that have become an important element of daily life, many intersection points are seen between the concepts of political communication and spectacle, thus many alternative research areas emerge. Within this broad field of research, the broad field of debate that emerges regarding target audience, culture, discourse and meaning is noteworthy. Within the scope of this thesis, the spectacle is evaluated as a strategy that serves political interests in the field of political communication and in this context, is instrumentalized to cover up some social realities/problems. On the other hand, the role of new media tools, which have become an important element of daily life and therefore the field of communication, in the context of producing the spectacle in a much wider scope and intensity is discussed. Based on this, in the first part of the study, the transformation of the spectacle in the historical process was examined within the framework of social, cultural, economic, political and technological contexts. In the second part, the strategic position of the spectacle in the field of political communication is discussed within the framework of current debates. In the third part of the study, in the context of examining the relationship between digitalization, political communication and spectacle, six campaign films published on online platforms by the AK Party and CHP, the two political parties that form the majority in the Turkish Grand National Assembly, during the 2023 general election period, were examined with the semiotic analysis method within the framework of multiple case analysis. As a result, it was seen that different and multiple spectacular strategies were produced in all online campaign films. In addition, it has been determined that the political parties subject to the research, through the spectacle strategies produced, disguise/cover up or ignore some social realities/problems to serve their own interests.