Kapsayıcı eğitim ortamlarında sınıf öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilerine yönelik sosyal kabullerine ilişkin görüş ve önerileri
Describing teachers' acceptance of special needs students in primary school classes where inclusion practices are implemented
- Tez No: 871609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokullarda öğrenim görmekte olan özelgereksinimli kaynaştırma öğrencilerinin, öğretmenlerine ilişkin sosyal kabul düzeylerininbetimlenmesidir. Geliştirilen görüşme formları, alınan uzman görüşleri vegerçekleştirilen pilot çalışma sonrasında, katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmelergerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Ankara ilindeki ilkokullarda görev yapan 14sınıf öğretmeni katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcıların seçiminde ölçüt örnekleminebaşvurulmuştur. Geliştirilen görüşme formları, alınan uzman görüşleri ve gerçekleştirilenpilot çalışma sonrasında, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve demografik bilgiformları ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulguların analizinde tümevarım tekniğindenyararlanılmıştır. Analizler sonucunda; katılımcıların kaynaştırma uygulamalarına yönelikfarklı görüşleri olduğu, bu uygulamaları zor buldukları, özel gereksinimli öğrencilerininsosyal kabullerine ilişkin farklı müdahale ya da değerlendirmede bulundukları, bu konudadeğerlendirme ya da müdahale yapmadıkları ile çeşitli beklenti ve önerilerinin olduğubulgularına ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan tema ve alt temalar alanyazınkapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to describe the levels of social acceptance ofspecial needs inclusion students towards their teachers in primary schools. Following thedevelopment of interview forms, expert opinions, and a pilot study, semi-structuredinterviews were conducted with participants. The study involved 14 classroom teachersfrom primary schools in Ankara Province, selected using criterion sampling. Semi-structured interview forms and demographic information forms were used for datacollection after the development of interview forms, expert opinions, and the pilot study.The findings were analyzed using an inductive approach. As a result of the analysis, itwas found that participants had varying opinions on inclusive practices, finding themchallenging, and making different interventions or assessments regarding the socialacceptance of special needs students. Some did not engage in evaluation or interventionin this regard, while others had various expectations and suggestions. The themes andsub-themes identified in the research were discussed within the scope of the literature.