Yurtta kalan üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi ve beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi: Çorum örneği
The determination of nutrition habits, diet quality and nutrition knowledge of undergraduates: Çorum sample
  1. Tez No: 871763
  2. Yazar: GÖZDE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ CEBİRBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma Hitit Üniversitesi'nde öğrenim gören ve yurtta kalan 580 öğrencinin beslenme alışkanlıkları, diyet kalitesi ve beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma verileri ilişkisel tarama modeli niteliğinde, yüz yüze görüşme yöntemi ile beş bölümden oluşan anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formu; katılımcıların genel bilgileri, antropometrik özellikleri ve beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri, 24 saatlik besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı formu, besinlere yönelik tutum sorularını içermektedir. Araştırmada diyet kalitesini belirlemek amacıyla Uluslararası Diyet Kalite İndeksi (DKİ-U) kullanılmıştır. Cinsiuyete göre katılımcıların %26.9'u erkek, %73.1'i kadındır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) erkeklerde 24.90±4.09 kg/m2, kadınlarda 22.14±3.91 kg/m2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the relationships between nutrition habits, diet quality, and levels of nutritional knowledge of 580 undergraduates studying at Hitit University and living in the dormitory. The data were gathered using a questionnaire consisting of five sections designed correlational survey model through a face-to-face interview method. The questionnaire included participants demographic and anthropometric characteristics, nutrition habits, level of nutrition knowledge, a recalled 24-hour food intake record, food intake frequency, and attitudes towards foods. Diet quality was assessed in the study using the Diet Quality Index-International (DQI-I). According to gender of the participants, 26.9% were male and 73.1% were female. Body Mass Index (BMI) was determined to be 24.9±4.09 kg/m2 among men and 22.1±3.91 kg/m2 among women.