Bir yurtta kalan üniversiteli kız öğrencilerin uyku kalitesi, depresyon ve beslenme durumunun incelenmesi
An investigation of sleep quality, depression and nutrition status of university girl students in a residance
- Tez No: 659266
- Danışmanlar: PROF. DR. SUBHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, bir yurtta barınan üniversiteli kız öğrencilerin beslenme durumu, uyku kalitesi ve depresyon durumunu değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, yaşları 19-28 arasında olan 300 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerden bir anket formu ile yüz yüze görüşülerek veriler alınmıştır. Anket formunda öğrencilerin genel özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını saptamaya yönelik sorular yer almaktadır. Öğrencilerin 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmış, Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Öğrencilerin %14,7'si sigara içmekte, %26,3'ü alkol kullanmakta, %19,0'u düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaktadır. Günlük tüketilen ana öğün sayısı ortalama 2,3±0,6, ara öğün sayısı 1,0±1.0'dır. Öğrencilerin günlük aldıkları enerji miktarı ortalama 1521±483 kkal'dir. Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği sonuçlarına göre öğrencilerin %70,3'ünün uyku kalitesi iyidir. Beck Depresyon Ölçeği sonuçlarına göre öğrencilerin %53,6'sının depresyon düzeyi normaldir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the nutritional status, sleep quality and depression status of college girls living in a dormitory. The study was conducted with 300 university students between the ages of 19-28. Data were obtained from the students by interviewing face to face with a questionnaire. The questionnaire includes questions to determine the general characteristics and eating habits of the students.24-hour food consumption records of the students were recorded, Pittsburgh Sleep Quality Scale and Beck Depression Scale were applied. 14,7% of the students smoke, 26,3% use alcohol and 19,0% regularly do physical activity. The average number of main meals consumed per day is 2,3 ± 0,6, and the number of snacks is 1,0 ± 1,0. The amount of energy students take daily is on average 1521 ± 483 kcal. The average BMI value of the students is 21,4 ± 3,2 kg / m². According to the Pittsburgh Sleep Quality Scale results, 70,3% of the students have good sleep quality. According to the Beck Depression Scale results, 53.6% of the students have normal depression levels. A significant relationship was found between the sleep quality of students and their smoking, alcohol consumption, and the presence of illness.