Sinemada kriminolojik bir inceleme: Gangster filmlerinde suç olgusu
A criminological analysis in cinema: Crime in gangster movies
- Tez No: 871775
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Suç, sinema ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri filmlere konu olmuş, farklı yönleriyle beyaz perdede yerini almıştır. Zamanla bir film türü haline gelen suç kavramını bilimsel açıdan ele alan araştırmacılar bu bilime kriminoloji adını vermişlerdir. Bilimsel olarak suçu ele alan kriminoloji suça neden olan farklı teoriler geliştirmişlerdir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kriminoloji ve geliştirdiği suç teorileri açıklanmıştır. İkinci bölümde sinemada suç filmleri ve suç filmlerinin alt türleri ele alınarak ayrıntılı olarak polis/dedektif filmleri kara filmler ve gangster filmleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi olan tür filmi eleştirisi açıklanmış ve olasılıklı olmayan amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak örneklem grubu oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümünde oluşturulan bu örneklem grubunda yer alan Scarface (1932), Bonnie and Clyde (1967), The Godfather (1972), American Gangsteri (2007) filmleri tür filmi eleştirisi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada gangster filmlerinde türün özelliklerini, türün bu özelliklerinin tarihsel olarak değişimlerini, gelişimini ve suç olgusunun dönüşümlerini incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime has been the subject of films since the first times when cinema emerged and has taken its place on the white screen with different aspects. Researchers who scientifically addressed the concept of crime, which has become a film genre over time, called this science criminology. Criminology, which deals with crime scientifically, has developed different theories that cause crime. In the first part of the study consisting of four chapters, criminology and the theories of crime developed by it are explained. In the second part, crime films and sub-genres of crime films in cinema are discussed and police/detective films, noir films and gangster films are discussed in detail. In the third section, the method of the study, genre film criticism, was explained and the sample group was formed using the non-probability purposive sampling method. In the last part of the study, the films Scarface (1932), Bonnie and Clyde (1967), The Godfather (1972), American Gangster (2007) in this sample group were analysed with the method of genre film criticism. The study aims to examine the characteristics of the genre in gangster films, the historical changes and development of these characteristics of the genre and the transformations of the crime phenomenon.