Sürdürülebilir tasarım ve üretim temelinde sanatsal geri dönüşüm
Artistic recycling based on sustainable design and production
- Tez No: 871774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Araştırmanın konusunu“Sürdürülebilir Tasarım ve Üretim Temelinde Sanatsal Geri Dönüşüm”oluşturmaktadır. Araştırmanın temel amacı, sürdürülebilir ürünlerin atıklarından ileri dönüşüm yöntemleri kullanılarak yeni ürünler ortaya çıkartılması ve bu yol ile sürdürülebilirliğe katkı sağlanmasıdır. Çalışmanın odak noktası; atık ürün farkındalığının artırılması, atık ürünlerin sürdürülebilirlik kapsamında geliştirilmesi, geri dönüştürülerek ve yeniden tasarlanarak el sanatlarına kazandırılmasına dair uygulamalar üzerine kurgulanmıştır. Konu kapsamında yapılan ürün ve tekniklerin daha önce bir çalışmada değerlendirilmemiş olması araştırma konusunu orijinal kılmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde çalışmanın tanımı, problem cümlesi, amacı, önemi, sayıltılar, kapsamı ve sınırlılıkları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde materyal ve yönteme yer verilmiştir. Bu bölümde araştırmanın modeli açıklanarak, evren ve örneklem, veri toplama tekniği, veri analizi ve tanımlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kuramsal çerçeve hakkında tanımlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmacıya ait olan 15 adet Özgün Deneysel Tasarım Çalışması, üretim aşamaları ile çalışmaya eklenmiştir. Bu bölümde incelenen her tasarım için; yapım yeri, ürünü yapan ve tasarlayan kişi, ürün cinsi, geliş biçimi, dönüştürülmeden önceki ve dönüştürülme tarihi, boyutları, teknik bilgiler, malzemeler, kullanılan renkler ve yapım süresinden oluşan ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir. Beşinci bölüm, bulgulardan oluşmaktadır. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise atık ürünlerin ömrünü ve kullanım süresini mümkün olduğunca uzatarak, onlardan en yüksek faydayı sağlamak amacıyla ileri dönüşüm yöntemleri ile sınırsız tasarım olanaklarının oluşturulabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is“Artistic Recycling Based on Sustainable Design and Production”. The main purpose of the research is to create new products using upcycling methods from the waste of sustainable products and thus contribute to sustainability. The focus of the study is; It is based on practices such as increasing waste product awareness, developing waste products within the scope of sustainability, and recycling and redesigning them into handicrafts. The fact that the products and techniques within the scope of the subject have not been evaluated in a study before makes the research subject original. In the first part of the research, information was given about the definition of the study, problem statement, purpose, importance, assumptions, scope and limitations. In the second chapter, materials and methods are included. In this section, the model of the research is explained and the population and sample, data collection technique, data analysis and definitions are discussed. In the third section, definitions about the theoretical framework are given. In the fourth section, 15 Original Experimental Design Studies belonging to the researcher were added to the study with their production stages. For each design examined in this section; Detailed information is included, including the place of manufacture, the person who made and designed the product, the type of product, the way it arrived, the date before and after conversion, dimensions, technical information, materials, colors used and construction time. The fifth chapter consists of the findings. In the Conclusion and Recommendations section, it was concluded that unlimited design possibilities can be created with advanced recycling methods in order to obtain the highest benefit from waste products by extending their life and usage period as much as possible.