Sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algıları ve kadına yönelik şiddet tutumları arasındaki ilişki
The relationship between social workers' perceptions of gender and their attitudes to violence against women
  1. Tez No: 871844
  2. Yazar: BİLGE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKEN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumsal cinsiyet; biyolojik cinsiyete bağlı oluşan ve biyolojik cinsiyetlere toplum ve kültür tarafından yüklenen anlam, rol, beklenti, davranış örüntüsü ve sorumluluklardır. Toplumsal cinsiyet, eşitsiz güç ilişkilerine neden olmaktadır. Toplumsal cinsiyet normlarına göre kadınlar erkeklerden daha güçsüz olup erkeklere itaat etmek, aile içerisindeki bakım sorumluluğunu üzerine almak, kamusal alandan ziyade özel alanda yer almak, kamusal alanda yer alacaklarsa bile erkeklerden daha düşük pozisyon ve ücretlerde çalışmaya razı olmak durumundadır. Kadınların toplumsal cinsiyete göre erkeklere kıyasla toplumun daha alt kesiminde yer almaları kadına yönelik şiddeti ortaya çıkarmaktadır. Sosyal hizmet uzmanları kadına yönelik şiddet alanının başat meslek elemanlarındandır. Sosyal hizmet uzmanlarının mesleki uygulamalarının, toplumsal cinsiyet algılarından ve kadına yönelik şiddet tutumlarından etkilenebilme olasılıkları bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algıları ve kadına yönelik şiddet tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmaya toplam 480 sosyal hizmet uzmanı katılım sağlamıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırlamış olduğu anket formu, Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Tektaş, Işık, Aslan, & Kanbay (2017) tarafından geliştirilen İSKEBE Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS23 paket programıyla çözümlenmiştir. Araştırmada sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algılarının ve kadına yönelik şiddet tutumlarının cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, lisansüstü eğitime sahip olma gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algısı olumlu düzeydedir. Sosyal hizmet uzmanlarının kadına yönelik şiddet tutumu ise olumsuz olup uzmanlar kadına yönelik şiddete karşıdırlar. Sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algıları ve kadına yönelik şiddet tutumları arasında ilişki orta düzeyde pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. Sosyal hizmet eğitiminin, sosyal hizmet uzmanlarının toplumsal cinsiyet algıları ve kadına yönelik şiddet tutumlarını farkındalık seviyelerini artıracak şekilde olumlu olarak şekillendirdiği bulgulanmıştır. Anahtar Sözcükler Sosyal hizmet, toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet
Özet (Çeviri)
Gender is the meanings, roles, expectations, behavioral patterns and responsibilities attached to biological sex by society and culture. Gender leads to unequal power relations. According to gender norms, women are weaker than men and have to obey men, take on care responsibilities within the family, work in the private sphere rather than the public sphere, and if they are to work in the public sphere, they have to accept lower positions and wages than men. The fact that women are in the lower part of society compared to men according to gender leads to violence against women. Social workers are among the leading professionals in the field of violence against women. Social workers' professional practices are likely to be affected by gender perceptions and attitudes towards violence against women. The aim of this study is to determine the relationship between social workers' gender perceptions and attitudes towards violence against women. A total of 480 social workers participated in the research conducted throughout Turkey. In this study, in which quantitative research method was used, the questionnaire form prepared by the researcher, the Gender Perception Scale developed by Altınova and Duyan (2013), and the ISKEBE Violence Against Women Attitude Scale developed by Tektaş, Işık, Aslan, & Kanbay (2017) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS23 package program. In the study, it was examined whether social workers' gender perceptions and attitudes towards violence against women differ according to variables such as gender, age, marital status, having children, and having postgraduate education. According to the results of the study, social workers' perception of gender is positive. The attitude of social workers towards violence against women is negative and the experts are against violence against women. A moderate positive relationship was found between social workers' gender perceptions and attitudes towards violence against women. It was found that social work education positively shaped social workers' gender perceptions and attitudes towards violence against women in a way to increase their awareness levels. Keywords Social work, gender, violence against women