65 yaş ve üstü bireylerin aktif ve sağlıklı yaşlanmasında coğrafi çevre koşullarının etkileri
Effects of geographical environmental conditions on the active and healthy aging of individuals aged 65 and over
- Tez No: 871843
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇOPUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Ev Ekonomisi, Sosyal Hizmet, Geography, Home Economics, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu araştırma coğrafi çevre faktörlerinin aktif ve sağlıklı yaşlanmaya etkilerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Giresun'un farklı sosyo-ekonomik özelliklerine sahip mahallelerinde yaşayan yaşlılar (65+ yaş), örneklemini ise bu mahallelerden seçilen 457 yaşlı birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Bu kapsamda Giresun'daki 65 yaş ve üstü bireylerin aktif yaşlanma düzeyleri, Zaidi ve diğerleri (2013) tarafından hazırlanan Aktif Yaşlanma Endeksi soruları kullanılarak hesaplanmıştır. Veri analizinde, MannWhitney U testi, Kruskal Wallis H-testi, Ki-Kare testi ve kelime bulutları yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %51,6'sı erkek, %48,4'ü kadın olup, yaş ortalamaları M = 71,85 (SS=0,3164) yaş'dır. Coğrafi çevre özelliklerinin sağlık ve yaşlı sağlığına etkileri literatür ışığında ele alınmıştır. Yaşlı bireylerdeki sağlık sorunları ise Giresun'daki bir özel hastane verilerinden ve 457 katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Giresun'un aktif yaşlanma endeks puanı 26,1 olarak bulunmuştur.“İstihdam”11,7 puan ile en düşük,“Aktif Yaşlanma İçin Kapasite ve Elverişli Çevre”parametresi ise 63,0 puan ile en yüksek ana alandır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to examine the effects of geographical environment factors on active and healthy aging. The population of the research consists of older adults (65+ years old) living in neighborhoods with different socio-economic characteristics of Giresun, and the sample consists of 457 older adults selected from these neighborhoods. A questionnaire was used in order to collect data and within this scope, the level of active aging of individuals aged 65 and over in Giresun was calculated using the Active Aging Index questions that was prepared by Zaidi et al. (2013). The data were analyzed through Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H-test, Chi-square test and Word Cloud method. Participants of the 51.6% were male and 48.4% were female with an average age of M=71,85 (SD=0.3154). The effects of geographical environmental characteristics on health and elderly health were discussed in the light of literature. The data of health problems in elderly individuals were obtained from a private hospital in Giresun and 457 participants. According to the research results, the active aging index score of Giresun was found out to be 26.1.“Employment”with 11.7 is the lowest while“Capacity and Enabling Environment For Active Ageing”parameter is the highest with 63.0 out of everything.