Suç olgusu bağlamında kadına yönelik fiziksel şiddet: Kolluk kuvvetleri ve hukukçular
Physical violence against women in the context of crime: Law enforcement officers and lawyers
- Tez No: 871965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKEN MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddet, birçok çalışmaya konu olmuştur. Literatürde kadına yönelik şiddeti konu alan çalışmalarda genellikle şiddet olgusu sadece kadın perspektifinden ele alınarak konunun diğer değişkenleri göz ardı edilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise hukukçuların ve emniyet mensuplarının bakış açısından kadına yönelik şiddet olgusuna yönelik çözüm yollarının sosyolojik analizini yapmaktır. Gaziantep'te kadına yönelik şiddetle ilgili birimlerde görev yapan beş hakim, beş savcı, beş avukat ve beş polis olmak üzere toplam 20 katılımcıya ulaşılmış, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, yasaların kadına yönelik şiddet konusunda yetersiz olduğuna dair görüşlerle birlikte yasanın yeterli olsa dahi uygulamada sıkıntılar yaşandığına ve de infaz yasasının yetersizliğine dair bilgilere ulaşılmıştır. Polis ve hukuk çalışanlarının (hakimler dışında) yetkilerinin kısıtlı olması sürecin aksamasına ve mahkemelerin yoğun olması da yine sürecin uzamasına sebep olan faktörlerden bazılarıdır. Elde edilen bilgilerle bu çalışma, kadına yönelik şiddetle mücadeleye farklı bir bakış açısı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender-based violence against women, a societal issue, has been the subject of numerous studies. In studies addressing violence against women in the literature, the phenomenon is often approached solely from the perspective of women, neglecting other variables. The aim of this study is to conduct a sociological analysis of solutions to gender-based violence against women from the perspectives of legal professionals and law enforcement officers. In this context, a total of 20 participants, including five police officers, five lawyers, five prosecutors, and five judges, were reached for the research, and interviews were conducted using a semi-structured interview technique. According to the research findings, opinions were expressed regarding the inadequacy of laws addressing gender-based violence against women, suggesting that even if the laws were sufficient, there were challenges in implementation, and information was obtained about the inadequacy of enforcement laws. Additionally, the study revealed that the limited authority of police and legal professionals (excluding judges), coupled with the high caseload in courts, are factors causing delays and disruptions in the legal process. With the information obtained, it is believed that this study will offer a different perspective on the fight against gender-based violence against women.