Hurufat defterlerine göre Ergani kazası (1691-1834)
Ergani district according to hurufat books (1691-1834)
  1. Tez No: 871964
  2. Yazar: ASLIHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Osmanlı dönemi Ergani kazasındaki vakıf müesseseleri incelenmektedir. Tezin amacı Eski Ergani'deki vakıf kurumlarını tespit etmek ve buradaki vakıf kültürünü ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın ana kaynağı, Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nde bulunan Ergani hurufat defterleridir. Vakıf müesseselerine yapılan görevli atamalarının kaydedildiği bu defterler 1691-1834 yılları arasını kapsamaktadır. Hurufat defterlerinden elde edilen verilerle bölgedeki cami, mescit, medrese, mektep, darülkurra ve zaviye gibi vakıf kurumları tespit edildi. Bu vakıfların hangi dönemde kurulduğu, ne kadar süre ayakta kaldığı, şehirdeki dağılımı, banileri, gelirleri, personeli ve faaliyetleri mercek altına alındı. Çalışma giriş ile üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde önce Ergani'nin tarihçesine kısaca değinilmiştir. Ardından tezin ana kaynağı olan hurufat defterleri hakkında genel bilgi verilmiş ve Ergani hurufat defterleri incelenmiştir. Tezin birinci bölümü Ergani'de idari yapı ve görevliler ile ilgilidir. İkinci bölümde Eski Ergani'de tespit edilen cami ve mescitler ele alınmıştır. Önce kaza merkezindeki, ardından köylerde bulunan yapılar incelenmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise önce Ergani'deki medrese, mektep ve darülkurra gibi eğitim kurumları ele alınmış, ardından bölgedeki zaviyeler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, foundation institutions in the Ergani district of the Ottoman period are examined. The aim of the thesis is to identify the foundation institutions in Old Ergani and to reveal the foundation culture there. The main source of the study is the Ergani hurufat books in the Archives of the General Directorate of Foundations. These books, in which the appointments of officials to foundation institutions are recorded, cover the years 1691-1834. With the data obtained from the Hurufat books, foundation institutions such as mosques, masjids, madrasahs, schools, darülkurra and zawiya were identified in the region. The period in which these foundations were established, how long they lasted, their distribution in the city, their patrons, incomes, personnel and activities were examined. The study consists of an introduction and three main parts. In the introduction section, Ergani's history is briefly mentioned. Then, general information was given about the hurufat notebooks, which are the main source of the thesis, and Ergani hurufat notebooks were examined. The first part of the thesis is about the administrative structure and officials in Ergani. In the second part, the mosques and masjids identified in Eski Ergani are discussed. First, the buildings in the district center and then in the villages were examined. In the third and last chapter of the thesis, firstly educational institutions such as madrasah, school and darülkurra in Ergani were discussed, and then information was given about the zawiyas in the region.