Mapping cardiac innervation at the whole hearts of arrhythmia transgenic mouse model
Aritmik transgenik fare modelinde kardiyak inervasyonun bütüncül haritalanması
  1. Tez No: 871975
  2. Yazar: AYLİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇAĞAVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Cardiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kardiyak fonksiyon sempatik, parasempatik sinirler ve kalbin intrinsik nöronal bileşenleri aracılığıyla kontrol edilir. Sinir sisteminin kalp fonksiyonu üzerindeki bu kritik rolü nedeniyle kardiyak inervasyon ve kalbin fonksiyonu miyokardiyal enfarktüs gibi önemli hastalıklarda incelenmiştir. Kardiyak aritmi kalp ritmindeki anormal değişimlerdir ve ölümcül olabilir. Bu önemine rağmen, literatürde kardiyak aritmide inervasyonun incelendiği çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada konjenital aritmi çeşitlerinden biri olan uzun QT 1 sendromunu potasyum kanalı Kcnq1 geninde nokta mutasyonunu fenotip olarak yansıtan, Kcnq1A340E/A340E aritmi transgenik fare modelinde bütüncül kalp düzeyinde kardiyak inervasyonların haritalanması amaçlandı ve sonuçlar vahşi tip ile kıyaslandı. İmmün boyama, 5X bütüncül organ görüntüleme ve 20X görüntülemeler yapıldı. Sonuç olarak hem vahşi tip hem de Kcnq1A340E/A340E farelerde, ventral yüze kıyasla dorsal yüzde daha yüksek inervasyon yoğunluğu görüldü. Dorsal yüzler kıyaslandığında vahşi tipin inervasyon yoğunluğu 5.15771 (± 1.41766) olarak hesaplandı ve Kcnq1A340E/A340E fare modelinden yüksekti 4.31764 (± 0.889569), fakat bu fark istatiksel anlamlı değildi (p=0.2470). Ventral yüzlerdeki inervasyon yoğunluğu vahşi tipte 2.193 (± 0.3879) olarak, ve Kcnq1A340E/A340E aritmi modelinde 1.725 (± 0.7832) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The cardiac function is controlled through sympathetic and parasympathetic nerves and intrinsic neuronal components of the heart. Due to the pivotal role of the nervous system in cardiac function, cardiac innervation has been studied in significant diseases such as myocardial infarction. Cardiac arrhythmias denote abnormal variations in heart rhythm and can be fatal. In this study mapping cardiac innervations at a whole heart level in a transgenic mouse model expressing the phenotype of Long QT Syndrome 1 (LQTS1), which was generated by a point mutation in the potassium channel Kcnq1 gene (Kcnq1A340E/A340E) and comparing with the wild type (WT) were aimed. Immunostaining, 5X whole tissue imaging, and 20X imaging were performed. Consequently, WT and Kcnq1A340E/A340E mice exhibited higher innervation density on the dorsal side than the ventral side. The dorsal side innervation density of the WT was 5.15771 (± 1.41766) and Kcnq1A340E/A340E arrhythmia model innervation density was 4.31764 (± 0.889569), and this difference was not statistically significant (p=0.2470). The innervation density at the ventral side of was 2.193 (± 0.3879), and Kcnq1A340E/A340E arrhythmia model, it was 1.725 (± 0.7832).