Sağlıklı ve patolojik miyokardın ayrımında T1 haritalama
T1 mapping in differentiation of healty myocardium from pathological myocardium
- Tez No: 894873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (KMR) T1 haritalama, kalp hastalıklarında doku özelliklerinin kantitatif olarak değerlendirilmesini sağlayan ve çeşitli kardiyomiyopatilerde meydana gelen fibrozisin yaygınlığını başarılı bir şekilde belirleyen bir görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, normal kontrol grubu ile non-iskemik dilate kardiyomiyopati (NIDKM) ve hipertrofik kardiyomiyopati (HKM) olmak üzere iki farklı kardiyomiyopati grubu arasında, T1 relaksasyon süresi ile farklı ölçüm tekniklerini karşılaştırmak ve nativ T1 değerlerinin sağlıklı ve patolojik miyokardın ayrımındaki performansını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Kasım 2016 ile Ocak 2023 tarihleri arasında herhangi bir klinik ön tanı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) Ünitesinde 1.5 T cihazda standart protokol fonksiyonel sekanslar, nativ T1 haritalama ve geç gadolinyum kontrastlı görüntüler (LGE) ile KMR incelemeleri gerçekleştirilmiş ve görüntüleri PACS arşivinde kayıtlı bulunan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen 158 hasta (64 NIDKM, 64 HKM ve 30 kontrol) KMR bulgularına göre gruplandırılmıştır. Nativ T1 haritalama, üç ayrı düzlemde (bazal, midventriküler ve apikal) kısa aks görüntülerde elde edilmiştir.“Region of interest”(ROI), her üç düzlemde, hem sol ventrikül miyokardının tamamını içerecek şekilde kısa aks görüntülerde (SAX) hem de interventriküler septumda çizilmiştir. Nativ T1 değerlerinin tanısal performansı ve eşik değerleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiac magnetic resonance (CMR) T1 mapping is a technique for quantitatively assessing tissue characteristics in cardiac diseases and provides a unique evaluation of the extent of replacement fibrosis in various cardiomyopathies. This study is aimed to evaluate diagnostic performance of different T1 mapping measurement techniques by comparing control group and two distinct cardiomyopathies; including non-ischemic dilated cardiomyopathy (NIDCM) and hypertrophic cardiomyopathy (HCM). Materials and methods: We retrospectively reviewed patients who underwent 1.5 T CMR with standardized protocol functional sequences, native T1 mapping, and late gadolinium enhancement (LGE) for any clinical prediagnosis between November 2016 and January 2023. A total of 158 patients (64 NIDCM, 64 HCM, and 30 control) were grouped based on CMR findings. Native T1 mapping images were acquired in three short-axis slices (basal, midventricular, and apical). The region of interests (ROI) were drawn in the whole left ventricular myocardium as short-axis (SAX) coverage as well as in the interventricular septum. Diagnostic yield and cut-off values of native T1 values were investigated.