Yıldız sed modelleri için model atmosfer veri tabanının oluşturulması
Creation of a model atmosphere database for star sed models
  1. Tez No: 872007
  2. Yazar: YASİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN BAKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması kapsamında yıldızların tayfsal enerji dağılımları için model atmosferler kullanılarak sentetik tayf kütüphanesi oluşturulmuştur. Sentetik tayflar yıldızların enerji dağılımlarını geniş dalgaboyu aralığında (900 − 30000 Å) modellemek amacıyla onların atmosfer parametreleri olan etkin sıcaklık (4000−15000 K), yüzey çekim ivmesi (3.0 − 5.0 cgs), metal bolluğu (-2.0 − +1.0 dex) ve mikro-çalkantı hızı (0, 1, 2 km s−1) kullanarak elde edilmiştir. Oluşturulan sentetik tayf kütüphanesindeki tayflar kullanılarak yıldızların tayfsal enerji dağılımlarını χ2 azaltma mantığı ile temsil eden en iyi modelleri bulmak amacıyla bir bilgisayar kodu geliştirilmiştir. Bu kod sayesinde yıldızların sadece atmosfer parametreleri değil, yıldız ile yer arasındaki yıldızlararası ortamın soğurmasına ilişkin bilgiye ve kabaca yarıçap bilgisine ulaşılmıştır. Örnek bir bölge olarak Aur-OB2 oymağı seçilmiş olup öncelikle oymak üyeleri belirlenmiştir. Üyelerin atmosfer parametreleri literatürden elde edilip sönükleştirme miktarı ve kabaca yarıçap bilgisi geliştirilen kod sayesinde elde edilmiştir. Literatürden elde edilen parlaklıklar ve atmosfer parametreleri ile sönükleştirme miktarı kullanılarak yarıçap hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, a library of synthetic spectrum has been created using model atmospheres for the spectral energy distributions (SED) of stars. Synthetic spectrums have been obtained to model the stellar energy distributions over a wide wavelength range (900 − 30000 Å) using their atmospheric parameters such as effective temperature (4000 − 15000 K), surface gravitational acceleration (3.0 − 5.0 cgs), metal abundance (-2.0 − +1.0 dex) and micro-turbulence velocity (0, 1, 2 km s−1). Using the spectrums in the synthetic spectrum library, a computer code was developed to find the best models representing the stellar spectral energy distributions with χ2. With the help of this code, not only the atmospheric parameters of the stars, but also information about the absorption of the interstellar medium between the star and the ground and a rough radius are obtained. The Association of Aur-OB2 was chosen as a sample region and the members of the association were first identified. The atmospheric parameters of the members were obtained from the literature, extinction and rough radius information were obtained by the developed code. The radius was calculated using the brightnesses obtained from the literature, atmospheric parameters and the extinction.