Hastane bilgi yönetim sistemleri'nin kullanılabilirliğinin hekimler tarafından değerlendirilmesi: Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Evaluation of the usability of hospital information management systems by physicians: A case of Ankara Oncology Training and Research Hospital
  1. Tez No: 872060
  2. Yazar: FURKAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Hospitals, Health Care Management, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri (HBYS), sağlık kuruluşlarının yönetimi ve süreçlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine olanak tanımakta, doğru, hızlı ve erişilebilir bilgilerin sağlanmasına, verimlilik ile doğru bilgiye ulaşma konusunda alternatifler sunmaktadır. Sağlık kuruluşlarında hizmet veren tıbbi ve idari birimler arasında uyum sağlayarak tedavi süreçlerinin etkili bir şekilde yönetilmesine katkı sağlamaktadır. Sağlık personeli arasında bilgi ve iletişim akışını hızlandırarak hastane içindeki işbirliğini artırır ve hasta bakımının kalitesini yükseltir. Bu sayede, sağlık hizmetlerinin etkinliği ve verimliliği artar, hastalar daha iyi bir bakım alır ve sağlık kuruluşlarının performansı iyileşir. Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 150 hekime, hekimlerin demografik özellikleri ile HBYS kullanımı ve memnuniyeti hakkında anket uygulanmıştır. Bu anket, hekimlerin kullanılabilirliğin beş boyutu içinde değerlendirmek amacıyla uygulanmıştır. Veriler, hekimlerin HBYS'yi ne kadar etkin kullandığı ve memnuniyet düzeylerini anlamak için toplanmıştır. Veriler, IBM SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Bağımsız grup t-testi ve ANOVA ile gruplar arası karşılaştırmalar yapılmış, anlamlı farklılıklar için Tukey ve Games-Howell gibi Post Hoc testleri kullanılmıştır. Pearson Korelasyon analizi ile değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca, Regresyon Analizi ile boyutlar arasındaki ilişkinin derecesi belirlenmiştir. Sonuçlar, HBYS'nin kullanılabilirliği ve kullanıcı tatmini açısından önemli olduğunu vurgulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin içsel tutarlılık cinsinden güvenilirlik değerleri ölçülmüştür. Cronbach alfa değeri 0,755 bulunmuştur. Bu sonuca göre güvenilirlik katsayısı boyutun güvenilir olduğunu göstermektedir. Araştırmada bilgi teknolojisi kavramı, HBYS ve kullanılan modüller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital Information Management Systems (HIMS) facilitate the effective management of healthcare institutions and processes, enabling the provision of accurate, fast, and accessible information. By fostering coordination between medical and administrative units in healthcare organizations, HIMS contribute to the efficient management of treatment processes. They accelerate the flow of information and communication among healthcare staff, thereby enhancing collaboration within hospitals and elevating the quality of patient care. Consequently, the effectiveness and efficiency of healthcare services improve, leading to better patient care and enhanced performance of healthcare institutions. A survey was conducted among 150 physicians working at Ankara Oncology Training and Research Hospital to assess physicians' demographic characteristics, usage of the Hospital Information Management System (HIMS), and satisfaction. This survey aimed to evaluate physicians across five dimensions of usability. Data were collected to understand how effectively physicians used HIMS and their satisfaction levels. The data were analyzed using IBM SPSS 22. Independent samples t-test and ANOVA were employed for between-group comparisons, and Post Hoc tests such as Tukey and Games-Howell were used for significant differences. Pearson correlation analysis was used to examine relationships between variables. Additionally, Regression Analysis was conducted to determine the degree of relationship between dimensions. The results underscored the importance of HIMS in terms of usability and user satisfaction. The reliability values of the scales used in the study were measured in terms of internal consistency. The Cronbach's alpha value was found to be 0.755, indicating that the reliability coefficient of the dimension was satisfactory. The study also addressed concepts of information technology, HIMS, and the modules utilized.