Hacettepe Üniversitesi Hastanesi örneğinde bilgi yönetim sistemleri ve hastane çalışanlarının teknolojik değişimlere karşı gösterdiği direncin değerlendirilmesi
The evaluation of hospital information systems at Hacettepe University Hospital example and the measurement of the resistance of the personnel towards technological changes
  1. Tez No: 308562
  2. Yazar: LEVENT KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Archive, Information and Records Management, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özellikle gelişen teknoloji, iletişim olanakları, küreselleşme, ticari alanlarda yeni pazarların ortaya çıkması, internetin mecra olarak sunduğu olanaklar ve bu teknolojilerin tam ortasında yer alan bilgi kavramı ile gerek bireysel, gerek kurumsal temelde yaşanan çok yönlü değişimler ve gelişmeler söz konusu olmuştur. Bilgi stratejik bir araç, hedef, dayanak, güç ve değer olarak yaşantımızın hem yönlendiricisi hem de itici gücü olmuştur.Sağlık alanında kullanılan bilgi sistemleri, hastaların bakımının olabildiğince kaliteli ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler kurum içi iletişim ve koordinasyonu sağlamanın yanında, asıl olarak hasta kayıtlarının etkin yönetimini amaçlamaktadır. Hastane Bilgi Sistemlerinin kullanımında, çalışanların sistemlere uyumu ve gösterdikleri direnç son derece kritik rol oynayabilmektedir. Çalışmada bu çerçevede Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde iletişim, bilgi ve belge sistemleri ile Entegre Hastane Bilgi Sistemini kullanan personelin algısı üzerinde teknolojik değişimlerin etkisi analiz edilmiştir.?Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi çalışanları EHBS'nin kullanılmasına direnç göstermektedir; EHBS'nin kullanılmasına çalışanların gösterdiği direnç demografik özelliklere göre değişmektedir; EHBS'nin kullanılmasında, çalışanların gösterdiği direncin bileşenleri (belirsizlik, gelecek korkusu ve isteksizlik) demografik özelliklere göre değişmektedir; Hacettepe Üniversitesi Hastanesi çalışanları arşiv ve dosya sitemini arşivde aranılan dosyanın bulunamaması, arşivdeki dosyalara zamanında erişim sağlanamaması, personel yetersizliği, iş yükünün fazlalığından ötürü sorunlu görmektedirler? şeklindeki hipotezlerimiz doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially by improving technology, communication means, globalization, emerging of new markets at the commercial areas, opportunities presented by the internet channel, and by the information concept that stands just in the middle of these technologies; miscellaneous changes and developments have come into question in both individual and institutional base. Information has been both the director and the driving force as a strategic tool, target, power and value.Information systems used in health sector are systems that are used to provide qualified and effective patient care. Besides providing in house communication and coordination, these systems primarily intend to manage patient data effectively. The hospital staff?s adaptation to the systems and their resistance towards it has a critical role during the use of Hospital Information Systems. In this context, the effect of the technologic changes on the perception of the personnel who are using Integrated Hospital Information System with communication, information and document systems at Hacettepe University Adult Hospital is analyzed.Our following hypothesis:?The personnel of Hacettepe University Adult Hospital is resisting the use of IHIS. The resistance by the personnel towards the use of IHIS changes according to demographic features. The components of the resistance (ambiguity, future anxiety and reluctance) towards the use of IHIS change according to the demographic features. The personnel of Hacettepe University Adult Hospital are considering the records and filing system problematic due to unable to find files needed, unable to timely access to files, lack of personnel, excessive workload.?has been confirmed.