Comparison of photodynamic therapy protocols on in vitro peri-implantitis models
İn-vitro peri-implantitis modellerinde fotodinamik terapi prtokollerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 872064
  2. Yazar: EBRU SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Peri-implantitis, yumuşak doku iltihabı ve kemik dokusu erimesi ile karakter- ize edilen periodontal bir hastalıktır. Artan antibiyotik direnci peri-implantitisin an- tibiyotikle tedavisini zorlaştırmaktadır. Ayrıca mekanik ve kimyasal yöntemler yüzey pürüzlülüğünde değişikliklere neden olabileceği için implantın osseointegrasyonunu boz- abilmektedir. Antibakteriyel fotodinamik terapi, fotosensitizer moleküller kullanan ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için güçlü bir alternatif olarak kabul edilen, in- vazif olmayan, ışık bazlı bir tedavidir. Klorin e6, anyonik, ikinci nesil bir fotosensitiz- erdir. Düşük sitotoksisiteye ve yüksek fotodinamik özelliklere sahiptir ancak, yazarın bilgisi dahilinde, bildirilen çalışmalar peri-implantitis tedavisinde klorin e6'nın antibak- teriyel etkinliğini göstermek için yetersiz kalmaktadır. Bu tezde klorin e6'nın, hem planktonik bakteriler üzerinde hem de gerçekçi in vitro peri-implantitis modelinde an- tibakteriyel etkisini göstermeyi amaçladık. Peri-implantitis tedavisinde yaygın olarak çalışılan bir fotosensitizan olduğundan sonuçları metilen mavisi ile karşılaştırdık. Ayrıca tedavi sonuçlarını iyileştirmek için inorganik bir tuz olan potasyum klorürden fayda- landık. Sonuçlar metilen mavisi aracılı fotodinamik tedavinin planktonik bakteriler özerinde klorin e6'dan daha iyi performans gösterdiğini ve bakteri yükünde 6-log azal- maya neden olduğunu gösterdi. Ancak gerçekçi in vitro modelde klorin e6 ile metilen mavisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. En yüksek antibak- teriyel etki, klorin e6 aracılı fotodinamik terapi ve potasyum klorür ilavesiyle elde edildi. Bu tez, potasyum klorürle güçlendirilen klorin e6 aracılı fotodinamik tedavinin peri-implantitis tedavisinde metilen mavisine alternatif olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Peri-implantitis is a periodontal disease characterized by soft tissue inflamma- tion and bone tissue resorption. Increasing antibiotic resistance hinders the cure of peri- implantitis with antibiotics. In addition, mechanical and chemical interventions may disrupt the osseointegration of the implant because they can cause alterations in the surface roughness. Antibacterial photodynamic therapy is a non-invasive light-based treatment that utilizes photosensitive molecules and it is considered to be a strong alternative to cure bacterial infections. Chlorin e6 is an anionic second-generation photosensitizer. It has low cytotoxicity and high photodynamic properties however there is no study showing the antibacterial efficacy of chlorin e6 for peri-implantitis, to the author's knowledge. In this thesis, we aimed to demonstrate the antibacterial effect of chlorin e6 on both planktonic bacteria and a realistic in vitro peri-implantitis model. We compared the results with methylene blue as it is widely studied for peri- implantitis. Further, we utilized potassium chloride, an inorganic salt, to enhance the effect of photodynamic therapy. The results showed that methylene blue-mediated pho- todynamic therapy outperformed chlorin e6 on planktonic bacteria and caused almost a 6-log reduction in bacterial load. However, in the in vitro PI model there were no statistically significant differences between chlorin e6 and methylene blue. The highest antibacterial effect was achieved with the chlorin e6-mediated photodynamic therapy with the addition of potassium chloride. This thesis showed that chlorin e6-mediated photodynamic therapy potentiated with potassium chloride can be an alternative to methylene blue to cure peri-implantitis.