A custom design temperature-controlled laser system for medical applications
Tıbbi uygulamalara yönelik özel tasarım sıcaklık kontrollü lazer sistemi
- Tez No: 872065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fototermal terapi, vasküler lezyonlar ve kötü huylu tümörlerin hem de doku bir- leştirme ve yenileme tedavileri de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi uygulamalarda araştırıl- makta olan bir tedavi tekniğidir. Sağlıklı dokuda oluşabilecek minimum zararla etkili bir tedavi elde etmek için, hedef dokuya optimal lazer enerjisi uygulamak önemlidir. Ancak optik özellikler doku tipine ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebileceği için işlemi zorlaştırabilir. Bu nedenle, başarılı ve güvenli fototermal lazer uygula- maları için dozimetri kadar gerçek zamanlı sıcaklık ölçümü de önemlidir. Ek olarak, sıcaklık ölçümünün mikrobiyal kontaminasyon riskini en aza indirmek için ölçüm es- nasında temas olmaması gerekir. Bu çalışmada, ısıl hasar ve kontaminasyon riskini ortadan kaldıran, ışınlanan yüzeyin temas etmeden gerçek zamanlı sıcaklık ölçümlerini alabilen, sıcaklık kontrollü 808 nm diyot lazer sistemini geliştirdik. Sistem, 808 nm c-mount diyot lazer, sıcaklık ölçümü için kızılötesi (IR) dizi sensörü, bilgisayar ve elek- tronik kontrol ünitesinden oluşmaktadır. Sistem, fantomlar ve labaratuvar ortamındaki dokularda test edilmiştir. Sonuçlara göre, sıcaklık kontrollü 808 nm diyot lazer sistemi, örneklerin yüzey sıcaklığını hedef sıcaklığı değerinde tutabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Photothermal treatments are researched in multiple medical applications, in- cluding the treatment of vascular lesions and malignant tumors, as well as laser resur- facing and laser tissue welding. Optimal laser energy delivery to target tissue is impor- tant to achieve an effective treatment with minimal damage to healthy tissue. However, this can be challenging because optical properties may vary depending on tissue type and environmental factors. Therefore, real-time measurement of temperature is as important as dosimetry for a successful and safe photothermal laser applications. In addition, the temperature measurement must be non-contact to minimize the risk of microbial contamination. In this study, we developed a temperature-controlled 808 nm diode-laser system that eliminates the risk of thermal damage and contamination by performing non-contact, real-time temperature measurements of the irradiated surface. The system is composed of an 808 nm c-mount diode laser, an infrared (IR) array sen- sor for temperature measurement, a PC, and an electronic control unit (ECU). The system was tested on phantoms and ex vivo. tissues. According to the results, the temperature-controlled 808 nm diode-laser system could maintain the surface temper- ature of samples at the target temperature value.