İnteraktif filmlerdeki dramatik anlatıya bağlı toplumsal cinsiyet etkisinin psikofizyolojik veri hasadı tekniğiyle araştırılması
Investigating the gender effect of dramatic narrative in interactive films with psychophysiological data harvesting technique
- Tez No: 872088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ERDAL AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, interaktif filmlerdeki dramatik anlatının toplumsal cinsiyet algısı üzerindeki etkisini psikofizyolojik veri hasadı tekniği kullanarak incelemektir. İnteraktif filmler, izleyici katılımını ve etkileşimini sağlayarak geleneksel sinema deneyimlerinden farklılaşmaktadır. Çalışma, 'Late Shift' ve 'The Complex' interaktif filmleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bulgular, dramatik anlatının ve karakter özdeşleşmesinin toplumsal cinsiyet algısı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. GSR ve göz izleme verileri, katılımcıların duygusal ve bilişsel tepkilerini ortaya çıkararak, toplumsal cinsiyet rollerine göre nasıl davrandıklarını analiz etmiştir. Özellikle, katılımcıların göz hareketleri ve deri tepkileri, dramatik anlatının yoğunluğuna ve karakterlerin cinsiyet rollerine bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ise katılımcıların interaktif filmlerdeki karakterlerle olan etkileşimlerini ve bu etkileşimlerin toplumsal cinsiyet baskılarıyla nasıl şekillendiğini derinlemesine anlamamızı sağlamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, interaktif filmlerin izleyici davranışları üzerindeki etkilerini, toplumsal cinsiyet rollerinin ve bilinçdışı karar alma süreçlerinin ışığında inceleyerek, interaktif sinema alanına önemli katkılar sunmaktadır. İzleyicilerin bilinçdışı düzeyde yapmak istedikleri seçimler ile toplumsal baskılar sonucu yaptıkları seçimler arasındaki farklar, dijitalleşen dünyada toplumsal cinsiyet algısının yeniden değerlendirilmesini sağlamaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnteraktif Film, Toplumsal Cinsiyet, Psikofizyolojik Veri Hasadı, Jung Arketipleri, Karakter Özdeşleşmesi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of dramatic narrative in interactive films on gender perception using psychophysiological data harvesting technique. Interactive films differentiate from traditional cinema experiences by enabling audience participation and interaction. The study was conducted on the interactive films 'Late Shift' and 'The Complex'. The findings revealed in detail the effects of dramatic narrative and character identification on gender perception. GSR and eye-tracking data revealed participants' emotional and cognitive responses and analyzed how they behaved according to gender roles. In particular, participants' eye movements and skin reactions varied depending on the intensity of the dramatic narrative and the gender roles of the characters. Semi-structured interviews provided an in-depth understanding of the participants' interactions with the characters in the interactive films and how these interactions were shaped by gender oppression. In conclusion, this study contributes to the field of interactive cinema by examining the effects of interactive films on audience behavior in the light of gender roles and unconscious decision-making processes. The differences between the choices that viewers want to make on an unconscious level and the choices they make as a result of social pressures provide a re-evaluation of gender perception in a digitalized world. KEYWORDS: Interactive Film, Gender, Psychophysiological Data Harvesting, Jungian Archetypes, Character Identification