İşletmelerde sürdürülebilir pazarlama uygulamaları: Vestel örneği
Sustainable marketing application: The example of Vestel
  1. Tez No: 872087
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞAN SATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sürdürülebilirlik; mevcut ihtiyaçları karşılama yeteneğini korurken gelecek nesillerin gereksinimlerini riske atmadan hareket etme ilkesini içeren geniş bir kavramı ifade etmektedir. Bu kapsamlı anlayış biçimine günümüz işletmelerinin de kayıtsız kalmadığı görülmektedir. Bu anlamda işletmelerin sürdürülebilir pazarlama stratejilerine yönelmeye başladığını söylemek mümkündür. Bu araştırmada sürdürülebilir pazarlama anlayışı, tüketici elektroniği ve beyaz eşya alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olan Vestel grubu üzerinden gerçekleştirilmiştir. İşletmenin 2022 yılında sürdürülebilirlik komitesi kurması, sürdürülebilirlik konusunda somut hedefler ortaya koyup verileri şeffaf şekilde raporlaması gibi nedenlerden dolayı araştırma odağında Vestel grubu yer almıştır. Çalışmada ele alınan sürdürülebilirlik ve sürdülebilir pazarlama kavramlarına ilişkin kavramsal çerçeve oluşturulmuş ve bir nitel uygulamaya yer verilmiştir. İlgili işletmenin faaliyet raporları incelenmiş ve üst düzey yöneticilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre işletmenin sürdürülebilirlik anlayışını bir örgüt kültürüne dönüştürebildiğini, özellikle dış pazarda sürdürülebilir pazarlama iletişimini doğru kurguladığı, tedarikçi seçimi ve şirket iş birliklerinde sürdürülebilir kriterleri dikkate aldığını, sürdürülebilirlik performansının dijital araçlarla ölçüldüğü ve raporlandığı bulgularına ulaşılmıştır. Araştırmada bulgular tartışılmış, gelecek araştırmacılara ve ilgili işletmeye yönelik öneriler sıralanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Pazarlama, Vestel
Özet (Çeviri)
Sustainability; encompassing the principle of preserving the ability to meet current needs while not jeopardizing the requirements of future generations, is a broad concept. It is observed that contemporary businesses are not indifferent to this comprehensive understanding. In this regard, it can be said that businesses have begun to turn towards sustainable marketing strategies. In this research, the concept of sustainable marketing, focusing on consumer electronics and home appliances, has been examined through the lens of Vestel Group, one of the world's leading manufacturers in this field. The inclusion of Vestel Group in the research focus is due to reasons such as the establishment of a sustainability committee by the company in 2022, setting concrete goals for sustainability, and transparently reporting the data. A conceptual framework for the concepts of sustainability and sustainable marketing addressed in the study has been established, and a qualitative application has been included. The business's activity reports have been examined, and a semi-structured interview with a top-level executive has been conducted. According to the findings obtained in the research, it has been concluded that the business can transform its sustainability understanding into an organizational culture. Particularly, it has been noted that the company correctly formulates sustainable marketing communication in foreign markets, takes sustainable criteria into account in supplier selection and company collaborations, and measures and reports sustainability performance using digital tools. The findings of the research have been discussed, and recommendations for future researchers and the relevant business have been outlined. KEY WORDS: Sustainability, Sustainable marketing, Vestel