Türk mitolojisindeki kadın karakterlerin ve dişil figürlerin arketipsel analizi
Archetypal analysis of female characters and figures in Turkish mythology
- Tez No: 872097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ARZU KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türk kültürel belleğinin temel yapı taşlarını oluşturan mitlerin, sözlü dönemden yazılı döneme dek şekillenişinde dişil figürlerin önemli bir rolü vardır. Arketipler ise insanlığın örtük belleğinin haritalarıdır. Arketiplerin taşıyıcıları ise geçmişte ve günümüzde hem bireysel hem de toplumsal belleği ortaya çıkarma ve diri tutma işlevlerine sahip olan semboller ve figürlerdir. Dolayısıyla günümüzde edebiyat, sanat, politika ve benzeri disiplinler üzerinden yapılacak her türlü sosyokültürel ve sosyopsikolojik okumanın, arketiplerden ve mitlerden bağımsız olması mümkün değildir. Evrende var olmuş her sosyolojik yapının ilk döneminin anaerkil yapıda olduğu varsayımı üzerinden hareket edildiğinde, dişil figürlerin toplumsal belleğin kurucu unsurları olduğunu söylemek güç olmayacaktır. Özellikle de Türk kültüründe anaerkil etkinin, Batı kültürüyle kıyaslandığında daha uzun ömürlü olduğu söylenebilir. Kültürümüzün temeli olan mitolojimizde kurucu, derleyici ve toparlayıcı unsur olarak öne çıkan dişil figürlerin yeniden anlaşılması ve bu figürlerin günümüze dek uzanan canlı yansımalarının arketipsel analizle incelenmesi bu bağlamda Türk kültürel belleğinin dinamik gücünün görünür ve bilinir olmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Feminine figures play an important role in the shaping of myths, which constitute the basic building blocks of Turkish cultural memory, from the oral period to the written period. Archetypes are maps of the implicit memory of humanity. The carriers of archetypes are symbols and figures that have the function of revealing and keeping alive both individual and social memory in the past and present. Therefore, it is not possible for any sociocultural and sociopsychological reading of literature, art, politics and similar disciplines to be independent of archetypes and myths. Based on the assumption that the first period of every sociological structure that has ever existed in the universe was matriarchal, it would not be difficult to say that feminine figures are the founding elements of social memory. Especially in Turkish culture, it can be said that the matriarchal influence is more long-lasting compared to Western culture. Re-understanding the feminine figures that stand out as founding, compiling and collecting elements in our mythology, which is the foundation of our culture, and examining the vivid reflections of these figures that extend to the present day through archetypal analysis will contribute to making the dynamic power of Turkish cultural memory visible and known.