Racial identity through a trauma based approach in Passing (1929) by Nella Larsen and the Vanishing Half (2020) by Brit Bennett
Nella Larsen'ın Passing (1929) ve Brit Bennett'ın The Vanishing Half (2020) romanlarında travma temelli bir yaklaşımla ırksal kimlik
- Tez No: 872098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KIRPIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Nella Larsen'in Passing (1929) ve Brit Bennett'in The Vanishing Half (2020) adlı eserlerindeki ırk ayrımcılığı temasını travma teorisi merceğinden incelemektedir. Bu çalışmanın amacı, ırksal kimlik ve toplumsal beklentileri müzakere eden karakterlerin yaşadıkları deneyimleri ve psikolojik dinamiklerini yakından inceleyerek, ırksal travmanın bu edebi eserlerdeki bireylerin psikolojik yapıları ve toplulukların dinamikleri üzerindeki önemli etkilerine ışık tutmaktır. Psikoloji ve edebiyat eleştirisi disiplinlerinden multidisipliner çerçeveler kullanılarak, ırksal travmanın ana karakterlerin deneyimleri boyunca ortaya çıktığı karmaşık yolları araştırmak için nitel bir metin analizi metodolojisi sunulmaktadır. Irksal sınıflandırmanın incelikleri, nesiller arası travma, kimlik oluşumu ve ırksal geçiş, incelenen başlıca konular arasında yer alıyor. Irksal travmanın teorik çerçevesi, karakterlerin psikolojik mücadelelerini, kişilerarası ilişkilerini ve toplumsal sınırları incelemek için eleştirel bir bakış açısı sunuyor. Böylece, ırksal baskının tarihsel miraslarının anlatılarda nasıl yankılandığı incelenerek sistematik ırkçılığın bireysel bilinç üzerindeki süregelen sonuçları açıklığa kavuşturulmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, Larsen ve Bennett'in anlatı yapısı, karakterizasyon ve sembolizm gibi edebi araçları kullanarak ırksal travmanın karmaşık yönlerini nasıl gösterdikleri analiz edilmektedir. Bu amaçla, bu çalışma, yakın okumalar ve karşılaştırmalı analizler yoluyla bu yazarların ırksal adaletsizlik mirasını ele aldıkları birçok ama birbiriyle ilişkili yolu göstermektedir. Özetle, bu çalışmada ırk, travma ve edebiyat hakkındaki daha geniş söyleme ırksal kimlik inşasının inceliklerine dair yeni perspektifler eklenmiştir. Irksal travma teorik çerçevesinin bu edebi metinlere uygulanması yoluyla bu çalışma, bu tehlikeli ortamlarda gezinen bireylerin eylemliliklerine ve dayanıklılıklarına ışık tutmayı ve aynı zamanda sistemik ırkçılığın neden olduğu derin ve sıklıkla görünmeyen yaraların daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the theme racial discrimination in Nella Larsen's Passing (1929) and Brit Bennett's The Vanishing Half (2020) through the lens of trauma theory. The aim of this study is to shed light on the significant effects of racial trauma on the psychological makeup of individuals and the dynamics of communities within these literary works by closely examining the lived experiences and psychological dynamics of characters negotiating racial identity and social expectations. Utilizing multidisciplinary frameworks from the disciplines of psychology and literary criticism, a qualitative textual analysis methodology to investigate the complex ways in which racial trauma is manifested throughout the experiences of the main characters is provided. The intricacies of racial classification, intergenerational trauma, identity formation, and racial passing are among the main subjects that are examined. The theoretical framework of racial trauma offers a critical perspective to study the characters' psychological struggles, interpersonal relationships, and societal boundaries. Thus, the ongoing consequences of systematic racism on individual consciousness by examining the ways that historical legacies of racial oppression resonate through the narratives are clarified. Additionally, in this study, how Larsen and Bennett illustrate the complex aspects of racial trauma using literary devices including narrative structure, characterization, and symbolism is analyzed. To this end, this study demonstrates the many yet related ways in which these writers address the legacy of racial injustice through close readings and comparative analysis. To sum up, fresh perspectives on the intricacies of racial identity construction to the larger discourse about race, trauma, and literature are added in this study. Through the application of a racial trauma theoretical framework to these literary texts, this study aims to shed light on the agency and resilience of individuals navigating these dangerous environments while also contributing to a deeper understanding of the deep and frequently unseen wounds caused by systemic racism.