Sağlıklı sese sahip yüzme antrenörlerinin mesleki kullanıma bağlı olarak seslerinde erken dönemde meydana gelen değişliklerin akustik ve algısal olarak incelenmesi
Investigating the immediate voice changes via perceptual and acoustic methods among normophonic swimming coaches due to vocational voice use
  1. Tez No: 872112
  2. Yazar: BURÇİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESEN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Sağlık Eğitimi, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada sağlıklı sese sahip yüzme antrenörlerinin mesleki kullanıma bağlı olarak sesteki erken dönem değişikliklerinin algısal ve akustik incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, larinks görüntülemesi ve işitsel-algısal değerlendirme sonucunda sağlıklı sese sahip olduğu belirlenen 35 yüzme antrenörü katılmıştır. Antrenörlerin, en yoğun çalışma günlerinde antrenman öncesi ve sonrası olmak üzere ses kaliteleri algısal ve akustik olarak ölçülmüştür. Algısal değerlendirme için 'Ses Yolu Rahatsızlığı Ölçeği'nin Belirti/His Şiddeti Kısmı kullanılmış; akustik analiz için ise Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice (CAPE-V) Türkçe protokolüne göre alınan ses kayıtları, Multi-Dimensional Voice Program (MDVP) ve Analysis of Dysphonia Speech and Voice (ADSV) yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm katılımcılarda /a/fonasyonu ve titreşimli (voiced) fonem ağırlıklı cümle için ön test ve son test karşılaştırılması yapılmıştır. Ses Yolu Rahatsızlığı Ölçeği alt maddeleri analiz edildiğinde; yanma şiddeti (p=0.003), boğazda sıkışma (p=0.015), kuruluk (p=0.015), ağrı (p=0.016), tahriş hissi (p=0.001), boğazda yumru (p=0.005) son test puanlarının önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Akustik analizde titreşimli fonem ağırlıklı cümle için; erkek katılımcılarda Cepstral Peak Prominence Standard Deviation (CPP SD) parametresinde (0,033), kadınlarda düşük frekanslı enerjinin yüksek frekanslı enerjiye oranı (L/H Ratio) parametresinde (0,046) ön test ve son test karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bilindiği kadarıyla bu çalışma, yüzme antrenörlerinin ses kalitelerindeki değişiklikleri inceleyen ilk çalışmadır ve bu popülasyonda ses sağlığını korumaya yönelik uygulamaların geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to investigate perceptual and acoustical changes in voice quality due to vocational voice use among swimming coaches with healthy voices. In this study, 35 swimming coaches were included, all of whom were determined to have a healthy voice after videolaryngoscopy (VLS) examination. The voice quality of the coaches is assessed both perceptually and acoustically before and after the sessions on their most intensive working days. Perceptual analysis is conducted by using the severity of sensation/symptom component of Vocal Tract Discomfort Scale, whereas acoustical analysis is assessed by evaluating the voice samples obtained according to Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice (CAPE-V/Turkish protocol) via the MultiDimensional Voice Program (MDVP) and Analysis of Dysphonia Speech and Voice (ADSV) software. A comparison was conducted between pre-and post-session measurements for sustained vowel /a/ and sentence weighted with all-voiced phonemes among all participants, also among women and men groups. When the subscales of Vocal Tract Discomfort Scale were assessed; the scores for“Burning”(p=0,003),“Tight”(p=0,015),“Dry”(p=0,015),“Aching”(p=0,016),“İrritable”(p=0,001),“Lumb in the throat”(p=0,005) were significantly increased after the sessions. In the acoustic analysis; as for male participants, Cepstral Peak Prominence Standard Deviation (CPP SD) parameter (0,033), and as for female participants Low to High Spectral Ratio (L/H ratio) parameter (0,046) for sentence weighted with allvoiced phonemes were considered statistically significant. To the best of authors' knowledge, this research appears to be the first study investigating the changes in voice quality of swimming coaches and they contribute to improving practices for protecting vocal health in this population.