Curlıng sporcularının karar verme sürecinde duygusal zekâ ve aleksitiminin rolü
The role of emotional intelligence and alexythymia in the decision-making process of curling athletes
- Tez No: 872129
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Curling, yalnızca fiziksel yetenek değil, aynı zamanda zihinsel beceri de gerektiren bir spor dalıdır. Bu sporda başarılı olmak, doğru zamanda doğru kararları verebilme yeteneğine bağlıdır.Bu bağlamda çalışmamız, curling sporcularının karar verme sürecinde duygusal zeka ve aleksitimi kavramlarının rolünü incelemeyi hedeflemiştir. Yöntem: Araştırmanın evrenini; Erzurumda'ki lisanslı curling sporcuları oluştururken; örneklem grubunu ise kota örneklem yöntemi ile tercih edilmiş 300 kişi oluşturmuştur. Araştırmada Duygusal Zeka hakkında veri elde etmek için; Petrides ve Furnham (2001) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Deniz ve diğ. (2013) tarafından uyarlanan Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği-Kısa Formu, karar verme hakkında veri elde etmek için; Sundu ve Yaşar (2020) tarafından geliştirilen Doğal Karar Verme Ölçeği, aleksitimi hakkında veri elde etmek için ise Bagby vd. (1994) tarafından geliştirilen; Türkçe'ye Güleç vd. (2009) tarafından uyarlanan Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Curling is a sport that requires physical ability and mental skills. Being successful in this sport depends on the ability to make the right decisions at the right time. In this context, our study aims to examine the role of emotional intelligence and alexithymia in the decision making process of curling athletes. Method: The study population consisted of licensed curling athletes in Erzurum, while the sample group consisted of 300 people selected by quota sampling method. In the study, to obtain data emotional intelligence; the Emotional Intelligence Trait Scale-Short Form developed by Petrides and Furnham (2001) and adapted into Turkish by Deniz et al. (2013), to obtain data about decision making; Natural Decision Making Scale developed by Sundu and Yaşar (2020), to obtain data about alexithymia; Toronto Alexithymia Scale developed by Bagby et al. (1994) and adapted into Turkish by Güleç et al. (2009) were used.