Enez'in Sakin Şehir (Cıttaslow) ağına katılma potansiyeline ilişkin yerel paydaşların bakış açısı
Local stakeholders' perspective on Enez's potential to join the Cittaslow network
  1. Tez No: 872157
  2. Yazar: DERYA NEHİR BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Özellikle 20. yüzyılın son yıllarında metropollere olan ilginin artması, küçük kasabaların azalması ve tüketim kültürünün giderek artması bir model olarak“yavaş”sürdürülebilir kalkınmaya teşvik etmiştir. 1999 yılında İtalya'da başlayan sakin şehir hareketi günümüzde bütün dünyaya yayılmıştır. Sakin şehir, küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklar, şehirlerin birbirine benzemesi, ürünlerin standartlaşması, çevresel kirlilik gibi yozlaşmalara karşı başlatılmış, temelinde yavaşlık felsefesini barındıran bir kasabalar ağıdır. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu sakin şehirler, 2009 yılında ilk olarak Seferihisar ilçesinin ağa dahil olmasıyla ülkemizde de yaygınlık göstermeye başlamıştır. Kentlerimizin sürdürülebilir birer destinasyon olabilmesi adına sakin şehir hareketi, iyi bir yol haritası olmuştur. Ancak hareketin etkili bir şekilde uygulanması, yayılması ve sürdürülebilir olabilmesi adına yerel paydaşlar büyük önem taşımaktadırlar. Buradan yola çıkarak, henüz sakin şehir ağına dâhil olmayan Enez'in sakin şehir ağına katılma potansiyeline ilişkin yerel paydaşların bakış açısını tespit etmek araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın bir diğer önemli amacı ise, ülkemizden bir ilçenin daha bu ağa dahil olma potansiyeline dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktır. Çalışma, nitel bir araştırmaya dayalı olarak gerçekleşmiştir. Çalışma kapsamında,“yarı yapılandırılmış görüşme tekniği”kullanılarak, araştırmaya veri sağlamak amacıyla amaçlı örnekleme yönteminden yararlanılmış ve farklı deneyimler sunabilecek, sakin şehir ağına yönelik algılarını farklı biçimlerde ortaya koyabilecek çeşitli meslek gruplarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleşmiştir. Görüşmeler 2022-2024 yılları arasında yüz yüze ve Zoom üzerinden uygulanmıştır. Çalışmada toplamda 24 katılımcıya Enez'in sakin şehir ağına katılma potansiyeline ilişkin algıları ölçmeye yarayan bir dizi soru yöneltilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler nitel veri analizine olanak tanıyan bir program olan MAXQDA 2024 programı aracılığıyla, tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Yerel paydaşların yanıtlarına dayanarak araştırma sorununa ilişkin ana temalar belirlenmiş olup ardından kodlamalar yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde yerel paydaşların büyük bir kısmının daha önce sakin şehir kavramını duymuş olmaları ve sakin şehir hakkında bilinçli olmaları çalışmanın niteliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre yerel paydaşlar, Enez'in sakin şehir olması durumunda alternatif turizm, ilçenin bilinirliğinin artması, altyapı ve üst yapının iyileştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma gibi birçok farklı alanda avantaj sağlayabileceğini düşünmektedirler. Katılımcıların, sakin şehir olmanın dezavantajdan çok avantaj sağlayacağı ve yerel halka ve işletmelere katkı sağlayacağını, sakin şehir olma sürecinde destek verecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Yerel paydaşların büyük bir bölümünün, Enez'in sakin şehir olma potansiyelinin olduğunu düşünmeleri çalışmanın temel amacına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In particular, the interest in metropolises in the late 20th century, the decline of small towns, and the increasing culture of consumption have encouraged the model of“slow”sustainable development. The slow city movement began in Italy in 1999 and has now spread worldwide. A slow city is a network of towns based on the philosophy of slowness, initiated against the negative effects of globalization, such as cities resembling each other, standardization of products, and environmental pollution. These slow cities found in many parts of the world have also become prevalent in our country, starting with the inclusion of Seferihisar in the network in 2009. The slow city movement has served as a good roadmap for our cities to become sustainable destinations. However, for the movement to be effectively implemented, spread, and sustained, local governments and local stakeholders play a significant role. Based on this, the main aim of the study is to determine the perspectives of local stakeholders on the potential of Enez to join the slow city network, a town yet to be part of the slow city network. Another important goal of the study is to draw attention to the potential of another district in our country to join this network and raise awareness. The study was conducted based on qualitative research. Within the scope of the study, the“semi-structured interview technique”was used, utilizing purposive sampling to provide data for the study, and in-depth interviews were conducted with various professional groups who could offer different experiences and perspectives on the slow city network. Interviews were conducted face-to-face and via Zoom between 2022 and 2024. A total of 24 participants were asked a series of questions measuring their perceptions of Enez's potential to join the slow city network. The data obtained from the study were analyzed using thematic analysis via MAXQDA 2024, a program that allows for qualitative data analysis. The main themes related to the research problem were identified based on the responses of local stakeholders, and then the coding was performed. The findings indicate that a large portion of local stakeholders in Enez had previously heard of the concept of a slow city and were knowledgeable about it, which is quite important in terms of the study's quality. According to the study's results, local stakeholders believe that if Enez becomes a slow city, it could provide advantages in many areas, such as alternative tourism, increasing the town's visibility, improving infrastructure and superstructure, and sustainable development. It was concluded that participants believed becoming a slow city would provide more advantages than disadvantages and would contribute to the local people and businesses. The study's results shed light on the main aim, showing that the vast majority of local stakeholders believe Enez has the potential to become a slow city.