Balkanlarda kadınının siyasal yaşamdaki yeri ve önemi üzerine bir inceleme
A study on the role and importance of women in political life in the Balkans
- Tez No: 872161
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Balkanlarda kadının siyasal yaşamdaki yeri ve önemi üzerine yapılan bu çalışmayla Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa Birliği'ne aday ve potansiyel aday Balkan ülkelerindeki kadınların siyasal yaşamdaki temsil düzeyleri irdelenmeye çalışılmıştır. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan'daki kadının siyasal yaşamının arka planı, kadının siyasal yaşamda etkili olmasındaki toplumsal cinsiyet kotaları, tarihsel yapı, siyasi partilerin yapısı, Avrupa Birliği (AB) adaylık ve AB üyeliği hususları gibi birçok kavram mercek altına alınmıştır. Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü verileri baz alınarak hazırlanan tablolar neticesinde kadının siyasal temsil organlarındaki durumunda etkili olan unsurlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kadınların siyasal yaşamda temsilinde etkili olan en önemli unsurun yasal cinsiyet kotaları başta olmak üzere kadın kolları ve sivil toplum örgütlerinin aktif faaliyetleri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A study has been conducted on the role and importance of women in political life in the Balkans, aiming to examine the level of representation of women in political life in European Union (EU) member states, EU candidate countries, and potential candidate Balkan countries. The background of women's political life in Albania, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Montenegro, Kosovo, North Macedonia, Romania, Serbia, Slovenia, Turkey, and Greece has been explored, along with various concepts such as gender quotas, historical context, political party structures, EU candidacy, and EU membership. Based on data from the European Institute for Gender Equality, tables were prepared to evaluate the factors influencing women's representation in political bodies. The study concludes that the most significant factor influencing women's political representation is legal gender quotas, along with the active participation of women's branches and civil society organizations.