Profesyonel e-sporcuların oyuna karşı bağımlılıkları, stres ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Examining professional e-sports players' game addiction, stress, and anxiety levels
  1. Tez No: 872160
  2. Yazar: BERKAY GELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma kapsamında profesyonel e-spor oyuncularının oyuna karşı bağımlılıkları, stres ve kaygı düzeyleri incelenip, e-sporcuların cinsiyet ve oynadıkları oyun türleri değişkenine göre farklılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya 39 kadın 61 erkek olmak üzere toplam 100 profesyonel e-sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi aşamasında SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır. Grup karşılaştırmalarında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için T testi ve Anova testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda profesyonel e-sporcuların cinsiyet değişkeni açısından oyuna karşı bağımlılık ve kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). E-sporcuların oynadıkları oyun türlerine göre bağımlılık, stres ve kaygı düzeyleri incelendiğinde aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Ancak CS:GO oynayan oyuncuların diğer oyunculardan ortalama olarak daha fazla kaygı düzeyine sahip oldukları (ort. 2.56), aynı zamanda CS:GO oynayan oyuncuların diğer oyunculardan bağımlılık düzeylerinin ortalama olarak daha fazla olduğu sonucu ortaya çıkmıştır (ort. 4.1). Bu sonucun ortaya çıkmasında CS:GO oyununun uzun yıllardır oynanması ve e-sporun en köklü oyunlarından biri olması etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the addiction, stress, and anxiety levels of professional e-sports players concerning their games and to investigate the differences according to the variables of gender and the types of games played. Data collection tools used include the Personal Information Form, Online Game Addiction Scale, Depression, Anxiety, Stress Scale, and State-Trait Anxiety Inventory. A total of 100 e-sports players, including 39 females and 61 males, participated voluntarily in the study. SPSS 22.0 software package was used for the statistical analysis of the data. T-test and ANOVA test were used to determine whether there is a significant difference in group comparisons. As a result of the analyses, no significant difference was found between professional e-sports players' addiction and anxiety levels concerning the gender variable (p>0,05). When the addiction, stress, and anxiety levels of e-sports players were examined according to the types of games they played, no statistically significant difference was found among them (p>0,05). However, it was found that players who play CS:GO have higher average anxiety levels and addiction levels compared to other players (avg. 2.56). This result may be influenced by the fact that CS:GO has been played for many years and is one of the most established games in e-sports (avg. 4.1).