Edirne'de inanç turizmine yönelik görsel kültür sembollerinin din görevlileri ve turist rehberleri açısından incelenmesi
Examination of visual culture and symbols for faith tourism in Edirne from the perspective of religious officials and tourist guides
  1. Tez No: 872163
  2. Yazar: MÜCAHİT YAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜM BURCU DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Turizm, Religion, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Edirne tarihi geçmişi, jeopolitik konumu ve mimari eserlerin çokluğu ile önemli bir kültür şehridir. Edirne'nin sahip olduğu bu özellikler turizm açısından bir cazibe merkezi olmasını sağlamıştır. Özellikle Edirne'deki mimari yapılar turistlerin ziyaret ettikleri mekanlardır. Bu yapılar içinde bulunan dini mekanlar şehirdeki inanç turizminin potansiyelini arttırmaktadır. Böylece Edirne ili bir inanç merkezi destinasyonu haline gelmektedir. Şehirdeki camiler, kiliseler, sinagog ve Bahai evi gibi yapılar, turistlerin rotalarında gezdikleri mekanlar arasındadır. İnanç turizmi rotasındaki dini mekanların görsel kültür anlamında incelenmesi önemlidir. Dini mekanlar, içerisinde var olan maddi veya manevi görsel kültür sembolleri ile anlam kazanmakta ve inanç turizm rotasındaki yerini korumaktadır. Tüm bunlarla birlikte Edirne'nin inanç turizmi potansiyelinin doğru tespit edilmesi ve arttırılmasına yönelik yapılacak faaliyetlerde sektör paydaşlarının görüşleri önemli bir yere sahiptir. Özellikle Edirne'deki din görevlileri ve turist rehberlerinin görüşleri bu bağlamda incelenmesi gereken bir konudur. Bu çalışmada öncelikle turizm kavramı incelenmiştir. Daha sonra turizm kavramının bir alt türü olan inanç turizminin tanımı ve kapsamı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde görsel kültür tanımı ve kapsamından bahsedilerek Edirne'nin inanç turizm rotasındaki dini mekanlarında görsel kültür sembolleri tespit edilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Edirne'de bulunan inanç turizmi merkezlerindeki görsel kültür sembolleri ile ilgili şehirde görev yapan din görevlileri ve turist rehberleri ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak görüşmeler gerçekleşmiştir. Araştırmada katılımcılara sorulan açık uçlu sorulardan elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler bütüncül olarak değerlendirildiğinde Edirne'deki inanç turizm potansiyeli, sektör paydaşlarının görüşleri ve dini mekanlardaki görsel kültür sembolleri arasındaki ilişki açıkça ortaya konmuştur. Bu çalışma Edirne ilinin kapsamlı bir şekilde inanç turizmi bağlamında incelenmesi ile alanında yapılan ilk çalışma olması bakımından önemlidir. Çalışmamızda inanç turizm rotasındaki yerler tespit edilmekle birlikte bu yerlerdeki görsel kültür sembolleri de çalışmaya dahil edilerek kapsam alanı genişletilmiştir. Nihayetinde sektör paydaşları olan din görevlileri ve turist rehberleri ile yapılan mülakatlar çalışmamıza özgünlük kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Edirne province is an important cultural city with its historical background, geopolitical location and abundance of architectural works. These features of Edirne have made it a center of attraction in terms of tourism. Especially architectural buildings in Edirne are places visited by tourists. The religious places located in these buildings increase the potential of religious tourism in the city. Thus, Edirne province becomes a faith center destination. Buildings such as mosques, churches, synagogues and Baha'i houses in the city are among the places visited by tourists on their routes. It is important to examine the religious places on the faith tourism route in terms of visual culture. Religious places gain meaning with the material or spiritual visual culture symbols they contain and maintain their place in the faith tourism route. In addition to all these, the opinions of sector stakeholders have an important place in the activities to be carried out to accurately determine and increase Edirne's religious tourism potential. Especially the opinions of religious officials and tourist guides in Edirne are an issue that needs to be examined in this context. In this study, first of all, the concept of tourism was examined. Then, the definition and scope of religious tourism, which is a subtype of the concept of tourism, was emphasized. In the second part, the definition and scope of visual culture are mentioned and visual culture symbols are identified in the religious places on Edirne's faith tourism route. In the third part of our study, interviews were held with religious officials and tourist guides working in the city about visual culture symbols in faith tourism centers in Edirne, using a semi structured interview technique. The findings obtained from the open-ended questions asked to the participants in the study were evaluated using the descriptive analysis method. When the data obtained from the research are evaluated holistically, the relationship between the faith tourism potential in Edirne, the opinions of sector stakeholders and visual culture symbols in religious places is clearly revealed. This study is important in that it is the first study in its field to examine Edirne province comprehensively in the context of religious tourism. In our study, although the places on the faith tourism route were identified, the scope of scope was expanded by including the visual culture symbols in these places. Ultimately, interviews with industry stakeholders, religious officials and tourist guides, added originality to our study.