Sağlık çalışanlarında psikolojik sağlamlık, stresle başa çıkma tarzları, iş ve yaşam tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relations between resilience, coping styles, job and life satisfaction among health workers
- Tez No: 872164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL USTA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık hizmeti sunumuyla birey ve toplum sağlığına katkı sağlayan sağlık çalışanları hem sağlık kurumlarının hem de bir ülkenin önemli beşerî kaynaklarıdır. Bu nedenle iş tatmini ve yaşam tatminine etki eden unsurların belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarında psikolojik sağlamlık, stresle başa çıkma tarzları, iş tatmini ve yaşam tatmini değişkenleri arasındaki nedensellik ilişkilerinin belirlenmesi ve ilgili değişkenlerde sosyo-demografik özelliklere göre farklılık olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma evreni, Edirne il merkezindeki üniversite, devlet ve özel hastanelerde görevli sağlık çalışanlarından oluşmaktadır ve toplamda 2872 kişiyi kapsamaktadır. Kurum personel sayıları ve meslek dağılımları baz alınarak tabakalı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma verileri, anket form aracılığıyla toplanmıştır. Anket form, sosyo-demografik özelliklere yönelik sorular ile Psikolojik sağlamlık, Stresle başa çıkma tarzları, İş tatmini ve Yaşam tatmini ölçeklerinden oluşmaktadır. Stresle başa çıkma tarzları; kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım, sosyal desteğe başvurma, boyun eğici yaklaşım ve çaresiz yaklaşım olmak üzere 5 alt boyuttan oluşmaktadır. Diğer ölçekler ise tek boyutludur. Anket uygulaması, Haziran 2022'de başlamış, Aralık 2022'de ise son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Health workers, who contribute to individual and community health through the provision of health services, are important human resources of both health institutions and a country. Therefore, it is important to determine the factors affecting job satisfaction and life satisfaction for health workers. This study aimed to determine the causal relationships between the variables of psychological resilience, styles of coping with stress, job satisfaction and life satisfaction in healthcare professionals and to determine whether there are differences in the relevant variables according to socio-demographic characteristics. Material and Methods: The study population consists of healthcare professionals working at universities, public and private hospitals in Edirne city center and includes a total of 2872 people. Stratified sampling method was applied based on the number of personnel of the institution and their occupational distribution. Research data was collected through a survey form. The survey form consists of questions about socio-demographic characteristics and psychological resilience, styles of coping with stress, job satisfaction and life satisfaction scales. Styles of coping with stress; It consists of 5 sub-dimensions: self-confident approach, optimistic approach, applying for social support, submissive approach and helpless approach. Other scales are one-dimensional. The survey application started in June 2022 and ended in December 2022.