Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, çevresel duyarlılıklarının ve rekreasyon alan tercihlerinin incelenmesi (Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği)
Investigation of environmental sensitivity and recreation area preferences of students of the Faculty of Sports Sciences (example of Afyon Kocatepe University)
  1. Tez No: 872186
  2. Yazar: GÜLAY ELİTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Açık alan rekreatif etkinliklerini tercih eden bireyler doğanın ve ya kuruluşlar tarafından imkân sağlanmış alanlarda vakitlerini geçirmektedir. Açık alan faaliyetlerinde bireylerin çevresel alan duyarlılıkları ve rekreasyon alan tercihlerini etkileyen çeşitli değişkenleri belirmek önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, Spor bilimler Fakültesi Öğrencilerinin rekreasyon alan tercihleri ve çevresel duyarlılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 2022-2023 akademik yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören kolayda yöntemi ile seçilecek 250 öğrencinin oluşturması beklenmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden Anket tekniği kullanılacaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rekreasyon Alan Tercihleri Ölçeği ve Çevresel Duyarlılık Ölçeği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Individuals who prefer outdoor recreational activities spend their time in areas provided by nature or organizations. It is important to identify various variables that affect individuals' environmental sensitivity and recreation area preferences in outdoor activities. Therefore, in this study, it was aimed to investigate the recreation area preferences and environmental sensitivities of the students of the Faculty of Sports Sciences. It is expected that the research group will be composed of 250 students who will be selected by the kolayda method studying at the Faculty of Sports Sciences of Afyon Kocatepe University in the academic year 2022-2023. The survey technique, one of the quantitative research methods, will be used in the research. Recreation Area Preferences Scale and Environmental Sensitivity Scale will be used as data collection tools in the research.