Farklı fertilite sorunları nedeniyle tedavi gören çiflerde yaşam tarzı davranışları
Lifestyle behaviors of couples treated for different fertility problems
- Tez No: 872187
- Danışmanlar: PROF. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma farklı fertilite problemleri nedeniyle tedavi gören çiftlerin yaşam tarzı davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmış olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversite Araştırma Uygulama Hastanesi ve İrenbe Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Dal Merkezi'ne gelen, 176 çift ve 352 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri toplanırken, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Fertiliteyi Geliştirmede Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği (FGSYDÖ) kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, ki-kare testi ve nonparametrik veriler için kruskal wallis testleri ile analiz edilmiştir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre FGSYDÖ puan ortalamaları birbirlerine benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study aims to determine the lifestyle behaviors of couples receiving treatment for various fertility problems. It was conducted with 176 couples (352 participants) who visited the Health Sciences University İzmir Tepecik Education and Research Hospital, Dokuz Eylül University Research and Application Hospital, and İrenbe In Vitro Fertilization and Women's Health Center. Data were collected using the Descriptive Information Form and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale in Improving Fertility (HLBSI). The data were analyzed using number, percentage, mean, chi-square test, and Kruskal-Wallis tests for non-parametric data. The mean scores of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale for Fertility Improvement (HLBS-FI) were found to be similar between male and female participants.