Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde görev yapan akademik personelin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Determination of healthy lifestyle behaviors of academic staff working at Niğde Ömer Halisdemir University
- Tez No: 872191
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve bu davranışları etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde akademik personel olarak görev yapan 626'sı erkek, 452'si kadın olmak üzere toplam 1078 kişiden, Örneklem seçilmeksizin evren örneklem olarak kabul edilmiş, araştırmaya gönüllü olarak katılan 162'si kadın, 230'u erkek olmak üzere toplam 392 akademik personele ulaşılmıştır. Veriler, Temmuz - Aralık 2023 tarihleri arasında, katılımcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, akademik ünvan, haftalık ders yükü, gerçekleştirilen akademik faliyetin sayısı gibi özelliklerinin belirlenmesine yönelik , 8 sorudan oluşan bireysel özellikler içeren anket formu ve 52 ifadeden oluşan, Walker ve ark. tarafından geliştirilen Bahar ve ark. tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği-II' ile toplanmıştır. Veriler değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanımıştır. Akademik personelin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II.'den aldığı puanların normal dağılım gösterip göstermediğini saptamak için Shapiro ve Kolmogorov- Smirnov testleri uygulanmış uygulanan testler neticesinde verilerin normal dağılım sergilediği sonucu bulunmuştur. Normal dağılım gösteren puanları; Bağımsız örneklem t testi, Anova testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to reveal the healthy lifestyle behaviors of academic staff working at Niğde Ömer Halisdemir University and the factors affecting these behaviors. The population of the research consists of a total of 1078 people, 626 of whom are men and 452 of whom are women, working as academic staff at Niğde Ömer Halisdemir University. The population was accepted as the sample without selecting the sample, and 162 of them were women and 230 of them were men, who participated in the research voluntarily. A total of 392 academic staff were reached. The data was collected between July and December 2023, using a survey form containing individual characteristics consisting of 8 questions and 52 statements, to determine the characteristics of the participants such as gender, age, marital status, academic title, weekly course load, and the number of academic activities performed, by Walker et al. Developed by Bahar et al. It was collected with the healthy lifestyle behaviors scale-II, which was adapted into Turkish by . SPSS 25.0 program was used to evaluate the data. Shapiro and Kolmogorov-Smirnov tests were applied to determine whether the scores received by the academic staff from the Healthy Lifestyle Behavior Scale II showed a normal distribution. As a result of the tests, it was found that the data showed a normal distribution. Normally distributed scores; It was evaluated by independent sample t test and ANOVA test.