İshalli neonatal kuzularda bağırsak epitel hasarının belirlenmesinde seçilmiş bağırsak hasar biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of selected intestinal damage biomarkers for the determination of intestinal epithelial damage in neonatal lambs with diarrhoea
- Tez No: 872211
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan bu araştırmanın amacı, ishalli neonatal kuzularda bağırsak mukozal epitel bariyer hasarını ve boyutunu bağırsağa özgü hasar biyobelirteçler ile belirlemek ve hastalığın teşhisinde hangi biyobelirteç daha güvenilir diyagnostik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmanın materyalini farklı ırk ve cinsiyette 2 ila 20 günlük 68 ishalli (Deneme grubu, 39 E. coli, 29 Kriptosporidium enfeksiyonlu kuzu) ve 20 sağlıklı (Kontrol grubu) olmak üzere toplam 88 kuzu oluşturdu. Hastalığın tanısı, ishalli kuzulardan alınan dışkı örneklerine E. coli K 99, rotavirus, koronavirus, kriptosporidium ve Giardia türleri için dışkı hızlı antijen test pozitifliği ve klinik bulgular eşliğinde kondu. Ayrıca, dışkı hızlı antijen testin kriptosporidium tür için pozitif verdiği olgulardan dışkı örneği alındı ve kriptosporidum oositleri ışık mikroskopik muayesi ile doğrulandı. Çalışmaya alınan tüm kuzulardan antikoagulantlı ve antikoagulantsız kan örnekleri alındı. Antikoagulantlı kan örneklerinden hemogram ölçümü yapıldı. Serum örneklerinden intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (İ-FABP), trefoil faktör-3 (TFF-3), intestinal alkalin fosfataz (İAP) ve claudin-3 (CLDN-3) biyobelirteçleri koyuna spesifik enzime bağlı immunosorbent analiz (ELISA) test kitleri ile ölçüldü. İshalli kuzulara standart ishal tedavisi uygulandı. İshalli kuzularda iştahsızılık, halsızılık, sarı-kahvrengi sulu ishal, sancı, dehidrasyon ve göğüs üzerine veya lateral pozisyon yatma gibi klinik bulgular gözlemlendi. Uygulanan tedaviye ile 57 ishalli kuzu iyileşirken, 11 kuzu ise öldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the extent and extent of intestinal mucosal epithelial barrier damage in neonatal lambs with diarrhoea using selected gut-specific damage biomarkers and to determine which biomarker has more reliable diagnostic significance in the diagnosis of the disease. The material of the study consisted of a total of 88 lambs of different breeds and sexes, including 68 lambs with diarrhoea (Experimental group, 39 E. coli, 29 Cryptosporidium infected lambs) and 20 healthy lambs (Control group) between 2 and 20 days old. The disease was diagnosed based on the positivity of faecal rapid antigen test for E. coli K 99, Rotavirus, Coronavirus, Cryptosporidium and Giardia species in faecal samples taken from lambs with diarrhoea and clinical findings. In addition, faeces samples were collected from the cases in which faecal rapid antigen test was positive for cryptosporidium species and cryptosporidium oocysts were confirmed by light microscopic examination. Anticoagulant and non-anticoagulant blood samples were taken from all lambs included in the study. Haemogram was measured from anticoagulant blood samples. Intestinal fatty acid binding protein (I-FABP), trefoil factor-3 (TFF-3), intestinal alkaline phosphatase (IAP) and claudin-3 (CLDN-3) biomarkers in serum were measured by sheep-specific enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) test kits. Lambs with diarrhoea were treated with standard diarrhoea treatment. Clinical signs such as loss of appetite, weakness, yellow-brown watery diarrhoea, pain, dehydration and lying on the chest or lateral position were observed in lambs with diarrhoea. With the treatment applied, 57 lambs with diarrhoea recovered, while 11 lambs died.