Siirt yöresinde neonatal kuzu ishallerinde D-dimer, NT-probnp ve kardiyak enzimlerin ölçülmesi ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Measurement of D-dimer, NT-probnp and cardiac enzymes in neonatal lamb diarrhea and determination of their relationships in Siirt region
- Tez No: 840266
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, neonatal dönemdeki kuzularda ishalin, kardiyak enzimler, bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yeni doğan ishalli kuzuların kalp parameterlerini değerlendirmek için ELISA yöntemiyle kardiyak biyobelirteçlerden olan serum DD, NT-proBNP, cTn-I, CK, CK-MB, AST ve CRP konsantrasyonları ölçüldü. Bu araştırmanın hayvan materyalini, Siirt Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesine getirilen 0-28 gün aralığındaki ishalli 50 kuzu hasta grubu, aynı yaş aralığındaki klinik olarak sağlıklı ve hızlı ishal test kitleriyle etken yönünden negatif olan 20 kuzu kontrol grubu olmak üzere toplam 70 adet kuzu oluşturdu. Hızlı test kitleriyle dışkıda belirlenen etkenlerden Clostridium perfringens %38, Clostridium perfringens ve Epsilon birlikte %22, Cryptosporidium parvum %16, Clostridium perfringens ve Cryptosporidium parvum birlikte %14, Epsilon toksini ise %6 oranında bulundu. Ayrıca 3 etkenin birlikte seyrettiği iki hasta kuzunun birinde Clostridium perfringens, Cryptosporidium parvum ve Epsilon toksini bulunurken diğerinde ise Clostridium perfringens, E. coli ve Rotavirüs miks olarak seyrettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of diarrhea on cardiac enzymes, some biochemical and hematological parameters in neonatal lambs. Serum DD, NTproBNP, cTnI, CK, CK-MB, AST and CRP concentrations, which are cardiac biomarker parameters, were measured by ELISA method in order to evaluate the cardiac aspects of newborn lambs with diarrhea. The animal material of this study consisted of 50 lambs with diarrhea between 0-28 days of age brought to Siirt Animal Health Practice and Research Hospital as the study group and 20 clinically healthy lambs in the same age range and negative for the causative agent with rapid diarrhea test kits as the control group. Among the factors detected in the stool with rapid test kits, Clostridium perfringens was found in 38%, Clostridium perfringens and Epsilon together in 22%, Cryptosporidium parvum in 16%, Clostridium perfringens and Cryptosporidium parvum together in 14%, and Epsilon toxin in 6%. In addition, it was observed that one of the two sick lambs with 3 factors occurring together had Clostridium perfringens, Cryptosporidium parvum and Epsilon toxin, while the other had a mixture of Clostridium perfringens, E. coli and Rotavirus.