Koklear implant kullanıcılarında elektrot nöron arayüzeyinin spektral çözünürlük ve konuşma anlaşılırlığına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of electrode neuron interface on spectral resolution and speech intelligibility in cochlear implant users
  1. Tez No: 872325
  2. Yazar: MERVE ÖZSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇİÇEK ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada iç kulak anomalisi olan ve olmayan koklear implant (Kİ) kullanıcılarının spektral çözünürlük ve konuşma anlaşılırlığını karşılaştırıp elektrot nöron arayüzeyini etkileyen faktörlerden biri olan elektrot insersiyon derinliği belirlenerek spektral çözünürlük ve gürültüde konuşma anlaşılırlığıyla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 6 ile 12 yaş arası normal iç kulak anatomisine sahip 14 Kİ kullanıcısı ve iç kulak anomalisi olan 23 Kİ kullanıcısı dahil edilmiştir. Katılımcıların spektral çözünürlük becerileri Spektro-Temporal Modüle Dalgalanma Testi (SMDT)- Spectro-Temporal Modulated Ripple Test ve konuşmayı anlama becerileri Çocuklar İçin Gürültüde Konuşmayı Anlama Testi (Hearing In Noise Test HINT-C) kullanılarak değerlendirilmiştir. Elektrot-nöron arayüzeyi hakkında bilgi elde etmek için intraoperatif X-RAY görüntülemelerinden açısal insersiyon derinliği 'cochlear view' yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Kİ kullanıcılarının ebeveynlerine çocuklarının günlük yaşamdaki ortamlarda işitsel davranışlarını değerlendirmek için Günlük Yaşamdaki İşitsel Davranışlar (GYİD) anketi uygulanmıştır. HINT-C sessiz, GİLKÖN ve GÖNKÖN koşullarında normal kokleaya sahip Kİ kullanıcıları düşük sinyal gürültü oranlarında konuşmayı anlarken iç kulak anomalisi olan Kİ kullanıcıları daha yüksek sinyal gürültü oranlarına ihtiyaç duymaktadır (p0,05). Bu çalışma bildiğimiz kadarıyla iç kulak anomalisi olan ve olmayan Kİ kullanıcılarının HINT-C ve SMDT testleri skorlarını karşılaştırıp elektrot nöron arayüzeyi kalitesiyle ilişkisini ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the spectral resolution abilities and speech perception of cochlear implant (CI) users with and without inner ear anomalies (IEM) and to investigate the relationship between spectral resolution and speech perception in noise by determining the electrode insertion depth, which is one of the factors affecting the electrode neuron interface. In this study there were 14 CI users with normal inner ear anatomy and 23 CI users with IEM and the age range was 6 to 12 years old. Participants' spectral resolution skills were evaluated using the Spectro-Temporal Modulated Ripple Test (SMRT), and their speech perception skills were evaluated using the Hearing in Noise Test-Children (HINT-C). In order to obtain information about the electrode-neuron interface, angular insertion depth was calculated using the 'cochlear view' method from intraoperative X-RAY. The Auditory Behavior in Everyday Life (ABEL) questionnaire was administered to parents of CI users to evaluate their children's auditory behaviors in daily life environments. Our study reveals that CI users with normal cochlea have better speech perception in quiet and noise, and spectral resolution skills than CI users with IEMs. While CI users with normal cochlea can understand speech perception at low signal-to-noise ratios in HINT-C quiet, NIpsilateralSFront and NFrontSFront conditions, CI users with IEMs need higher signal-to-noise ratios (p0,05).To our knowledge, this study is the first to compare the HINT-C and SMRT test scores of CI users with normal cochlea and inner ear anomalies and highlight their relationship with the quality of the electrode-neuron interface.