Video yardımlı torakoskopik cerrahi'de (VATS) postoperatif analjezi amacıyla uygulanan rhomboid intercostal ve sub-serratus plan bloğu kombinasyonunun, rhomboid intercostal blok ile etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of rhomboid intercostal block combined with sub-serratus plane block (riss) versus rhomboid intercostal block for postoperative analgesia in video-assisted thoracoscopic surgery (VATS)
  1. Tez No: 872326
  2. Yazar: FERHAT ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Prospektif, randomize planlanan çalışmamızda, video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) yaklaşımı ile“wedge”rezeksiyon planlanan hastalarda, rhomboid intercostal ve subserratus plan blok (RISS) kombinasyonu ile rhomboid intercostal bloğun (RIB) postoperatif analjezi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul ve hastaların yazılı onamı sonrası, ASA sınıflaması I-III, 18-80 yaş 60 hasta çalışmaya alındı. Cerrahi insizyon öncesi hastalar RISS (n=30) ve RIB (n=30) uygulanmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara, hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Dönemsel hemodinamik veriler, intraoperatif opioid tüketimleri, postoperatif (0., 30., 60. dk., 2., 4.,8., 12., 24. ve 48. sa) istirahat ve öksürmekle Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, ilk HKA gereksinim zamanı ve VAS skorları, postoperatif (0.,12., 24. ve 48. sa) HKA ile morfin tüketimleri, kurtarıcı analjezik (Tramadol) kullanımları, derlenme ünitesinde kalış, mobilizasyon ve taburculuk süreleri, gözlenen komplikasyonlar, hasta/cerrah memnuniyetleri değerlendirildi. RISS grubunda istirahatte ve öksürmekle VAS skorları 12.
Özet (Çeviri)
In our prospective, randomized study, we aimed to compare the effects of the combination of rhomboid intercostal and subserratus plane blocks (RISS) versus rhomboid intercostal block (RIB) on postoperative analgesia in patients scheduled for wedge resection with video-assisted thoracoscopic surgery (VATS). After obtaining ethical committee approval and written consent from the patients, 60 patients aged 18-80 with ASA classification I-III were included in the study. Before the surgical incision, patients were randomly divided into two groups to receive either RISS (n=30) or RIB (n=30). All patients were administered patient-controlled analgesia (PCA). Periodic hemodynamic data, intraoperative opioid consumption, postoperative (0., 30., 60. minutes, 2., 4., 8., 12., 24., and 48. hours) Visual Analog Scale (VAS) scores at rest and during coughing, time to first PCA requirement and VAS scores, postoperative (0., 12., 24., and 48. hours) PCA morphine consumptions and its VAS scores, rescue analgesic (Tramadol) usage, stay in the recovery unit, mobilization and discharge times, observed complications, patient/surgeon satisfactions were evaluated.