Kısa süreli yapılandırılmış macera temelli eğitim uygulamalarının bireysel yaratıcılık ve bilişsel esneklik üzerine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of short-term structured adventure-based training practices on individual creativity and cognitive flexibility
  1. Tez No: 872407
  2. Yazar: EMİN KEREM ERKADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ PEPE, DOÇ. DR. NUH OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma kısa süreli uygulanan Macera Temelli Eğitim Uygulamalarının bireysel yaratıcılık ve bilişsel esneklik becerilere etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma 2 gün boyunca 8 seans macera temelli eğitim uygulanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel metotlar kullanılarak karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı kontrol gruplu öntest, sontest deneysel desen olarak yapılandırılmıştır. Nitel kısmı ise yapılandırılmış görüşme ile yapılandırılmıştır. Çalışmanın örneklemini seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, deney grubunu 10'u kadın 11'i erkek, kontrol grubunu 9'u kadın 12'si erkek oluşturmaktadır. Çalışmaların veri toplama aracı; demografik bilgileri sorgulayan kişisel bilgi formu, bilişsel esneklik envanteri ve bireysel yaratıcılık ölçeği oluşturmaktadır. Ayrıca nitel verilerin elde edilmesinde ise 8 ifadeden oluşan yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizde nitel veriler için içerik analizi, nicel veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerden parametrik testlerden ilişkili ve ilişkisiz örneklemlerde t-testi analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak kısa süreli yapılandırılmış macera temelli eğitimlerin katılımcıların yaratıcılık ve bilişsel esneklik düzeylerine olumlu etki ettiği saptanmıştır. Elde edilen nitel veriler ise bu sonuçları ve gelişimi destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of Short-Term Structured Adventure-Based Training Practices on individual creativity and cognitive flexibility skills. The study implemented adventure-based training in 8 sessions over 2 days. A mixed-method approach was used, combining quantitative and qualitative methods. The quantitative part of the study was structured as a pretest-posttest experimental design with control groups. The qualitative part was structured using structured form. The sample of the study was determined by the non-random convenience sampling method, consisting of 10 women and 11 men in the experimental group, and 9 women and 12 men in the control group. The data collection tools for the study included a personal information form questioning demographic details, a cognitive flexibility inventory, and an individual creativity scale. Additionally, a structured form consisting of 8 statements was used to obtain qualitative data. In data analysis, content analysis was used for qualitative data, and t-test analysis for related and unrelated samples from parametric tests was used for quantitative data since they showed normal distribution. As a result, it was found that short-term structured adventure-based training programs positively affected participants' creativity and cognitive flexibility levels. The obtained qualitative data supported these results and development.