Hastanede çalışan destek hizmetleri personelinin erişkin aşıları ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of support services staff working in the hospital regarding adult vaccinations
  1. Tez No: 872408
  2. Yazar: BETÜL SARAÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma ile, hastanede destek hizmetleri sınıfındaki sağlık çalışanlarının bazı aşıları yaptırma durumlarının beyan ile sorgulanması ve aşılarla ilgili bazı bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tek merkezli, kesitsel tipte analitik bir araştırmadır. Araştırma için Ankara Bilkent Şehir Hastanesindeki temizlik, güvenlik, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon ve taşıma (HYRRT) ile yemekhane personelinden 857'sine ulaşılarak yüz yüze anket uygulanıp, tüm sorulara yanıt veren 772 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Yaş ortalaması 35,1 ±8,5 yıl olup %39,4'ü 35-44 yaş aralığındadır. %55,3'ünün eğitim düzeyi lise, %52,1'i kadın, %50,3'ü evli, %55,4'ü çocuk sahibidir. %20,1'inin en az bir kronik hastalığı bulunmaktadır. %42'si aşılarla ilgili bilgi sahibi olduğunu beyan etmiştir. HYRRT grubunda internet/sosyal medyadan aşılarla ilgili bilgi edinme oranı (%42,9) daha yüksektir (p=0,005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the vaccination status of the health care workers (HCWs) in the support services of the hospital, their knowledge, attitudes and behaviours toward some vaccines. It is a single-centre, analytical cross-sectional study. A face-to-face questionnaire was applied to 857 HCWs (cleaning, security, PGERT (patient guide, escort, reception and transport) and cooking) in Ankara Bilkent City Hospital and the data of 772 participants who responded to all questions were analysed. The mean age was 35,1 ± 8,5 years and 39,4% were in the 35-44 age range. 55,3% had high school education, 52,1% were female, 50,3% were married, 55,4% had children. 20,1% had at least one chronic disease. 42% stated that they had information about vaccines. In the HYRRT group, the rate of obtaining information about vaccines from internet/social media (50,7%) was higher (p=0,005).