Meme kanseri tedavisinde mikrorna ile zenginleştirilmiş ilaç yüklü eksozomların tamoksifen direnci üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of microrna enriched drug loaded exosomes on tamoxifen resistance in breast cancer treatment
  1. Tez No: 872478
  2. Yazar: HAVVA TEZCAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH ÇEÇENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Östrojen reseptörü pozitif (ER+) meme kanseri tedavisinde, tamoksifene karşı gelişen ilaç direncinin aşılmasına yönelik oluşturulan kargo içerikleri zenginleştirilmiş mezenkimal kök hücre (MKH) kaynaklı eksozomların, potansiyel terapötik etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle nano ilaç taşıyıcı sistem olarak hedefli hücresel tedavilerin uygulanmasına aracılık eden MKH kaynaklı eksozomların izolasyon ve karakterizasyon işlemleri gerçekleştirildi. Elde edilen eksozomlara miRNA ve tamoksifen yükleme işlemi elektroporasyon yöntemi kullanılarak yapıldı. Tamoksifenle birlikte, terapötik etkinliğin arttırılmasına yönelik yüklenmesi planlanan miRNA'nın belirlenmesi amacıyla, Gene Expression Omnibus (GEO) data setleri analiz edildi ve belirlenen miR-342'nin, 49 ER+ meme kanseri hastasına ait primer tümör ve normal dokularındaki ekspresyon seviyeleri incelendi. Sonraki aşamada, oluşturulan tamoksifen ve miR-342 yüklü eksozomların etkinliğinin belirlemesi amacıyla, MCF7 ve tamoksifen dirençli MCF7-Tam1 hücrelerinde, in vitro hücresel analizler gerçekleştirildi ve son olarak oluşturulan kargo içeriği zenginleştirilen eksozomların RNA-Seq analizi ile transkriptomik seviyedeki etkisi incelendi. Mevcut çalışmada, ER+ meme kanseri hücrelerinde tamoksifen ve miR-342 ile zenginleştirilen eksozomların, ilacın etki mekanizmasını pozitif yönde etkileyerek daha düşük dozlarda etkinlik gösterdiği belirlendi. Hedefli ilaç dağıtım sistemi olarak kargo içeriği zenginleştirilen eksozomal doğal keseciklerin kullanılmasının endokrin tedavisine karşı gelişen direncin aşılmasında potansiyel terapötik etkiye sahip olabileceği gösterildi. Bununla birlikte, MKH kaynaklı eksozomların, hem MCF7 hem de MCF7-Tam1 hücrelerinde NETosis'i baskılayarak yeni ve etkili bir terapötik yaklaşım sunduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the potential therapeutic effects of mesenchymal stem cell (MSC)-derived exosomes, enriched with specific cargo contents, in overcoming drug resistance to tamoxifen in ER+ breast cancer treatment. In this context, the isolation and characterization of MSC-derived exosomes as nano drug carrier systems enabling targeted cellular therapies was performed. The successful loading of miRNA and tamoxifen into the obtained exosomes was achieved through electroporation. For the purpose of enhancing therapeutic efficacy alongside tamoxifen, miRNA selection was conducted through the analysis of Gene Expression Omnibus (GEO) data sets, and the expression levels of the identified miR-342 in primary tumors and normal tissues of 49 ER+ breast cancer patients were examined. Subsequently, in vitro cellular analyses were carried out on MCF7 and tamoxifen-resistant MCF7-Tam1 cells to determine the efficacy of the created tamoxifen and miR-342 loaded exosomes, and finally, the transcriptomic level impact of these cargo-rich exosomes was investigated through RNA-Seq analysis. The current study identified that exosomes enriched with tamoxifen and miR-342 positively influenced the drug's mechanism of action in ER+ breast cancer cells, demonstrating effectiveness at lower doses. The use of exosomal natural vesicles, enriched with specific cargo contents as a targeted drug delivery system, has been determined to have potential therapeutic effects in overcoming resistance developed against endocrine therapy. Additionally, it was determined that exosomes derived from breast cancer cells offer a new and effective therapeutic approach by suppressing NETosis in both MCF7 and MCF7-Tam1 cells.