Çocuklarda dental kaygının önlenmesinde eğitici kitap, video ve mobil uygulama kullanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comperative evaluation of the use of educational books, videos, and mobile applications in preventing dental anxiety in children
  1. Tez No: 872486
  2. Yazar: GAMZE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BELEVCİKLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Dental anksiyete genellikle çocuklarda görülen bir halk sağlığı problemidir. Davranış yönlendirme teknikleri, dental anksiyetesi bulunan çocukların tedavilerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için kullanılan temel araçlardır, ancak bu yöntemler her zaman işe yaramayabilir ve alternatif tekniklere başvurmak gerekebilir. Bu çalışmanın amacı dental tedavilerinden önce çocuklara eğitici kitap okumanın, eğitici video izletmenin ve eğitici mobil oyun oynatmanın anksiyetelerine olan etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne, Kasım 2022-Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran 3-6 yaş arası 160 hasta rastgele 4 gruba ayrıldı. Her gruptaki hastaların anksiyeteleri Görsel Yüz Skalası, Frankl Davranış Skalasına göre skorlandı ve pulse oksimetre ile nabızları ölçüldü. Ebeveynlere göre çocuğun anksiyetesini değerlendirmek amacıyla, velilerden Corah Dental Anksiyete Skalası'ndaki soruları çocuğunun bakış açısıyla cevaplaması istendi. Daha sonra ilk gruba anlat-göster-uygula tekniği uygulandı; ikinci gruba eğitici kitap okundu, üçüncü gruba eğitici video izletildi; dördüncü gruba eğitici mobil oyun oynatıldı. Çocukların muayeneleri yapıldıktan sonra tekrar aynı ölçekler kullanılarak anksiyeteleri ölçüldü. Elde edilen verilerin IBM SPSS 25 programı ile istatiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Sonuçlar incelendiğinde Görsel Yüz Skalası ve Frankl Davranış Skalası'na göre oyun ve video grubunun; Corah Dental Anksiyete Skalasına göre, oyun, video ve kitap grubunun; nabız sayılarına göre video grubunun dental anksiyetelerinde azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Sonuç: Dental kaygıyı azaltmak için kullanılan en başarılı tekniğin eğitici video izlemek ve eğitici mobil oyun oynamak olduğu, eğitici kitap okumak ve anlat-göster-uygula yönteminin kaygıyı azaltmada daha az etkiye sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of reading educational books, showing educational videos, and playing educational mobile games on the anxiety levels of children prior to dental treatments. Behavior guidance techniques are fundamental tools used to successfully carry out treatments for children with dental anxiety; however, these methods may not always be effective, necessitating the exploration of alternative techniques. Method: In this study, 160 child patients aged 3-6 years who applied to the Department of Pediatric Dentistry Clinic at Zonguldak Bülent Ecevit University between November 2022 and November 2023 were randomly divided into four groups. The anxiety levels of patients in each group were assessed using the Visual Facial Scale and the Frankl Behavior Scale, and their pulse rates were measured using a pulse oximeter. The Corah Dental Anxiety Scale was administered to parents to evaluate their children's anxiety levels from their perspective. The tell-show-do technique was applied to the first group; educational books were read to the second group, educational videos were shown to the third group, and educational mobile games were played by the fourth group. After the examinations, anxiety levels were measured again using the same scales. The data obtained were subjected to statistical analysis using IBM SPSS 25 software.