Kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyi ile jinekolojik kanserler hakkındaki farkındalıkları ve taramaya katılma durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between women's health literacy level and their awareness of gynecologic cancers and participation in screening
- Tez No: 872498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, kadınların sağlık okuryazarlığı düzeylerini incelemek, sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile jinekolojik kanser farkındalıkları ve taramaya katılma durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türdeki araştırmanın evrenini Mart–Eylül 2023 tarihleri arasında Bartın ilinde bir Aile Sağlığı Merkezine herhangi bir sebeple başvuran kadınlar oluşturmuştur. Gelişigüzel örnek seçim yöntemi ile ulaşılan 487 kadınla çalışma tamamlanmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği kullanılarak yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği puan ortalaması 33,60±9,28 ve Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği puan ortalaması 157,36±25,78 olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan kadınların; %13,1'inin yetersiz, %42,5'inin sorunlu-sınırlı, %22,4'ünün yeterli ve %22,0'sinin mükemmel sağlık okuryazarlığına sahip olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılan kadınların %77,8'inin pap-smear yaptırdığı ve %60,8'inin mamografi çektirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the health literacy levels of women and to examine the relationship between health literacy levels and gynecological cancer awareness and participation in screening. The population of the descriptive-relationship-seeking type of research consisted of women who applied to a Family Health Center in Bartın province for any reason between March 2023 and September 2023. The study was literacy with 487 women reached by random sample selection method. Data were collected by face-to-face survey method using the Introductory Information Form, Turkish Health Literacy Scale and Gynecological Cancers Awareness Scale. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. The average score of the women participating in the study on the Turkey Health Literacy Scale was 33.60±9.28 and the average score on the Gynecological Cancers Awareness Scale was 157.36±25.78. Women participating in the study; It was observed that 13.1% had inadequate, 42.5% had problematic-limited, 22.4% had adequate and 22.0% had excellent health literacy. It was determined that 77.8% of the women participating in the study had a pap-smear and 60.8% had a mammography.