Designing non-invasive quality control methods for pharmaceutical drugs
Farmasötik ilaçlar için noninvasif kalite kontrol yöntemlerinin tasarlanması
- Tez No: 872537
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DOÇ. DR. EMİN BURÇİN ÖZVURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Farmasötik ürünlerin kalitesi, ilaç endüstrisinin güvenlik ve etki standartlarını karşılaması açısından çok kritiktir. Kalite kontrol, bu ürünlerin güvenli olmasını sağlayarak düzenleyicilerin ve devlet kurumlarının gereksinimlerini karşılar. Kalite kontrolün temel amacı, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) gibi analitik teknikler kullanarak aktif maddeleri tanımlamak, miktarlarını belirlemek ve safsızlıklarını ölçmektir. Ancak bu tekniklerin çoğu zaman alan, numunelere zarar veren, çevreye zararlı ve işletme ve bakımı pahalı olan tekniklerdir. Bu çalışma, kalite kontrolü için kullanımı kolay, uygun fiyatlı, çevre dostu ve numunelere zarar vermeyen alternatif yöntemler kullanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, üç farklı kalite kontrol sorunu için noninvasif teknikler üretmek amacıyla Yakın-kızılötesi spektroskopisi (NIRS) ve zamansal alanda nükleer manyetik rezonans (TD-NMR) kullanılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde iki farklı insülin ilacının karışım oranlarını ölçülmeye çalışılmış ve bunda iki farklı TD-NMR tekniğini entegre ederek başarılı olunmuştur. İkinci bölümünde NIRS ve TD-NMR kullanılarak aspirinin salisilik aside bozunması ölçülmüştür. Üçüncü bölümünde, biyofarmasötikler için model ilaç olarak sığır serum albümini kullanıldı. Daha sonra glikasyon yapıldı ve glikasyonu ölçmek için kullanılan esmerleşme ölçümleri ve O-ftalaldehit (OPA) yöntemi ile karşılaştırılmak üzere farklı TD-NMR teknikleri kullanılarak ölçüldü. Bu tez, TD-NMR ve NIRS'in çeşitli farmasötik kalite kontrol prosedürleri için mevcut kimyasal ve kromatografik tekniklere göre daha uygun fiyatlı, çevre dostu ve kullanıcı dostu alternatifler olarak kullanışlı yöntemler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of pharmaceutical products is a critical aspect of the pharmaceutical industry that attempts to ensure that they meet the required safety and efficacy standards. Quality control ensures that these products are safe and meet the requirements of the regulators and government agencies. The main objective of quality control is to identify and quantify active substances and track impurities using analytical techniques, such as high-performance liquid chromatography (HPLC). However, many of these techniques are time consuming, destructive to samples, damaging to the environment, and expensive to operate and maintain. This study aims to use alternative methods for quality control that are easy to operate, affordable, eco-friendly, and non-destructive to samples. This study examined near infrared spectroscopy (NIRS) and time-domain nuclear magnetic resonance (TD-NMR) in order to produce non-destructive methods for three different quality control issues. The first part of this study focused on measuring the mixture ratios of two different insulin drugs and succeeded by integrating two different TD-NMR techniques. The second part measured the degradation of aspirin to salicylic acid using NIRS and TD-NMR. The third part involved the use of bovine serum albumin as a model drug for biopharmaceuticals. Later, glycation was applied and measured using different TD-NMR techniques to be compared with browning measurements and the O-phthalaldehyde (OPA) method, which are two parameters used to measure glycation. This dissertation has demonstrated that TD-NMR and NIRS are valuable and useful methods for various pharmaceutical quality control procedures as more affordable, eco-friendly, and user-friendly alternatives to the current destructive chemical and chromatographic techniques.