Tip 2 diyabetli bireylerde serum nesfatin-1 düzeyi ile antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between anthrometric measurements and biochemical paramaters of serum nesfatin-1 level in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 872550
  2. Yazar: ARİFE ABUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tip 2 diyabette, insülin direnciyle birlikte karın bölgesi yağlanmasında artış ve/veya obezite sık görülen bir durumdur. Vücuttaki yağ dokunun artması, çeşitli mekanizmalar aracılığıyla insülin direncini daha da tetiklemektedir. Adipoz dokudan salgılanan ve insülin direnci gelişiminde etkisi bulunan birçok peptit yapılı hormon/sitokin bulunmaktadır. Nesfatin-1 enerji metabolizması, besin alımı ve glukoz homeostazı üzerinde çeşitli etkileri olan bir hormondur. Nesfatin-1'in glukoz metabolizması ve vücut ağırlığının kontrolündeki potansiyel etkileri bilinmesine rağmen periferik nesfatin-1 düzeylerinin tip 2 diyabet ve vücut yağ dağılımı ile ilişkisi halen belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışma, 37-66 yaş aralığında tip 2 diyabetli yetişkin bireylerde serum nesfatin-1 düzeyleri ile biyokimyasal parametreler ve vücut ölçümleri/indeksleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için yapılmıştır. Çalışmaya tip 2 diyabetli 72 kişi (37 kadın, 35 erkek), kontrol grubuna ise 73 kişi (39 kadın, 34 erkek) dahil edilmiştir. Vücut ölçümlerinin yanında biyoelektriksel empedans yöntemiyle vücut analizleri de yapıldı. Serum nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Sonuçlar medyan (25-75 persantil; IQR) değerler olarak verildi.
Özet (Çeviri)
In type 2 diabetes, increased abdominal fat and/or obesity associated with insulin resistance is a common condition. Increased adipose tissue in the body further triggers insulin resistance through various mechanisms. There are many peptide hormones/cytokines secreted from adipose tissue that affect the development of insulin resistance. Nesfatin-1 is one hormone that is thought to have multiple effects on energy metabolism, food intake, and glucose homeostasis. Although the potential effects of nesfatin-1 on glucose metabolism and body weight control are known, the relationship between peripheral nesfatin-1 levels and type 2 diabetes and body fat distribution remains unclear. This study was conducted to evaluate the relationship between serum nesfatin-1 levels and biochemical parameters and body measurements/indices in adults with type 2 diabetes aged 37-66 years. The study included 72 people (37 women, 35 men) with type 2 diabetes and 73 people (39 women, 34 men) in the control group. In addition to the body measurements, body analyses were also carried out using the bioelectrical impedance method. Serum nesfatin-1 levels were measured by the ELISA method. Results are given as median (25-75 percentile; IQR) values.