Bi-ünivalent fonksiyonların Hadamard çarpımının Fekete-Szegö problemi
Fekete-Szegö problem of Hadamard product of bi-univalent functions
- Tez No: 872551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde ilk olarak bi-ünivalent fonksiyonlar, Hadamard çarpımı ve Fekete-Szegö eşitsizliği ile ilgili bazı önemli tanım, lemmalar ve teoremler verildi. Daha sonra bi-ünivalent fonksiyonların önemli bazı alt sınıfları ve özellikleri ile son yıllarda katsayılar üzerinde yapılan çalışmalar verildi. Hadamard çarpımıyla tanımlanan bi-ünivalent fonksiyonların BΣ (h,α,λ) sınıfı incelenip bu sınıfın Fekete-Szegö eşitsizliği elde edilmiştir. Elde edilen bu eşitsizlik için kesin üst sınır bulundu. Son olarak elde ettiğimiz FeketeSzegö eşitsizliği ile sonuçlar daha önce yapılan sonuçlarla bağlantı kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some important definitions, lemmas, and theorems related to bi-univalent functions, Hadamard multiplication, and Fekete-Szegö inequality are given. Then, some important subclasses and properties of univalent functions and studies on coefficients in recent years are given. The class of bi-univalent functions defined by the Hadamard product was examined and the Fekete Szegö inequality of this class was obtained. A precise upper limit was found for this inequality. Finally,the obtained results about the Fekete Szegö inequality , were linked to theresults made earlier.