Yoğun bakım hemşirelerinin akademik okuryazarlığa ve kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intensive care nurses' attitudes to academic literacy and evidence-based practices
  1. Tez No: 872577
  2. Yazar: HATİCE KILIÇKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin akademik okuryazarlık ve kanıta dayalı uygulamalara yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini; bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan yoğun bakım hemşireleri, örneklemini ise; evren içerisinde çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler oluşturdu (N=375). Çalışmanın verileri,“Hemşire Bilgi Formu”,“Akademik Okuryazarlık Ölçeği (AOÖ)”ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYTÖ)”ile yüz yüze veya online görüşülerek toplandı. Elde edilen SPSS 23.0 paket programda uygun istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 29,19±5,41 yıl; %65,8'i kadın, %47,2'sinin Anadolu/ Fen lisesi mezunu,%87,3'ü lisans mezunudur. Hemşirelerin meslekteki görev süresi 6,57±5,70 yıl, yoğun bakımda çalışma süresi 4,46±4,25 yıl, görev yapılan kurumda çalışma süresi 4,97±4,38 yıl'dır. Hemşirelerin %54,0'ü mesleki bilimsel dergi yayınları takip etmekte, %69,2'si hemşirelik ile ilgili bilimsel etkinliklere katılmakta ve %13,3'ü mesleki derneklere üyeliği bulunmaktadır. Hemşirelerin Akademik Okuryazarlık Ölçek Puanı 78,58±17,68 (yüksek düzey), Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği Puanı 59,21±10,01 (yüksek düzey) olarak belirlendi ve aralarında pozitif yönde, düşük düzeyde korelasyon saptandı. Kadın cinsiyet, lisansüstü eğitim düzeyi, KDU kavramını bilme ve uygulama değişkenlerinin akademik okuryazarlık ve kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumunda olumlu düzeyde fark oluşturan bireysel ve mesleki özellikler olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a descriptive-correlational design to examine the relationship between academic literacy and attitudes towards evidence-based practices of intensive care nurses. The population of the study consisted of intensive care nurses working in a training and research hospital and the sample consisted of nurses who accepted to participate in the study (N=375). The data of the study were collected by face-to-face or online interviews using the“Nurse Information Form”,“Academic Literacy Scale (ALS)”and“Evidence-Based Nursing Attitude Questionnaire (EBNAQ)”. The obtained data were analysed with statistical analyses in SPSS 23.0 package programme. The mean age of the nurses participating in the study was 29.19±5.41 years; 65.8% were female, 47.2% were Anatolian/Science high school graduates, and 87.3% were licence (bachelor's) graduates. The duration of working in the profession was 6.57±5.70 years, in intensive care unit was 4.46±4.25 years, and in the institution was 4.97±4.38 years. Of the nurses, 54.0% follow professional scientific journal publications, 69.2% participate in scientific activities related to nursing and 13.3% are members of professional associations. The Academic Literacy Scale Score was 78.58±17.68 (high level) and the Attitude Towards Evidence-Based Nursing Scale Score was 59.21±10.01 (high level) and a low positive correlation was found between them. It was found that female gender, postgraduate education level, knowing and applying the concept of EBN were among the individual and professional characteristics that made a positive difference on academic literacy and attitude towards evidence-based nursing.