Hepatoselüler karsinomlu hastalarda INR/albumin oranının radyolojik veriler ve afp ile ilişkisi ve prognostik önemi
Relationship and prognostic importance of INR/albumin ratio with radiological data and AFP in patients with hepatocellular carcinoma
- Tez No: 872617
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ Hepatoselüler karsinom (HCC) karaciğerin en sık primer malign tümörüdür. Dünya çapında kanser türleri arasında görülme sırasına göre altıncı iken, mortalite sırasına göre üçüncüdür. Etiyolojisinde temel olarak Hepatit B, Hepatit C, kronik alkol tüketimi ve non-alkolik steatohepatit yer almaktadır. Vakaların çoğunda zeminde siroz gelişimi mevcuttur. Siroz hastalarında HCC gelişme riski yüksektir. Bu nedenle bu hastalarda surveyans yapılması önemlidir. HCC surveyansında görüntüleme yöntemi olarak ultrason, serum belirteci olarak AFP bakılmaktadır. Fakat AFP birçok hastalık ve durumdan etkilenen bir belirteç olması nedeniyle tanıda tek başına kullanılamamaktadır. Gelişen görüntüleme yöntemleri ve tedavi tekniklerine rağmen HCC hastalarında mortalite oranı hala yüksek seyretmektedir. Bunun nedenlerinden biri de altta yatan karaciğer hastalığına bağlıdır. Daha erken tanı ile mortaliteyi azaltmak için yeni belirteçler araştırılmaktadır. Karaciğer sentez fonksiyonlarını göstermekte kullanılan INR ve albüminin birbirine oranlanmasıyla yapılan INR/Albumin oranı bunlardan birisidir. Biz de bu çalışmada INR/Albumin oranını, HCC'de erken tanıda ve takipte kullanabilmek amacıyla AFP, radyolojik veriler ve prognoz ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık. GEREÇ YÖNTEM Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, 01.01.2010-01.08.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi'ne başvuran Hepatoselüler Karsinom tanılı hastaları geriye dönük olarak incelendi. Belirtilen tarih aralığındaki dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 115 hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
AIM Hepatocellular carcinoma (HCC) is the most common primary malignant tumor of the liver. It is the sixth most common type of cancer worldwide and the third in terms of mortality. Its etiology mainly includes Hepatitis B, Hepatitis C, chronic alcohol consumption and non-alcoholic steatohepatitis. In most cases, there is underlying cirrhosis development. Patients with cirrhosis have a high risk of developing HCC. Therefore, it is important to conduct surveillance in these patients. In HCC surveillance, ultrasound is used as an imaging method and AFP is used as a serum marker. However, AFP cannot be used alone in diagnosis because it is a marker affected by many diseases and conditions. Despite developing imaging methods and treatment techniques, the mortality rate in HCC patients still remains high. One of the reasons for this is due to underlying liver disease. New markers are being investigated to reduce mortality with earlier diagnosis. The INR/Albumin ratio, which is made by dividing the INR and albumin used to show liver synthesis functions, is one of them. In this study, we aimed to determine the relationship between INR/Albumin ratio and AFP, radiological data and prognosis in order to use it in early diagnosis and follow-up of HCC. MATERIALS AND METHODS In this retrospectively designed study, patients diagnosed with Hepatocellular Carcinoma who applied to the Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center Hospital of the University of Health Sciences between 01.01.2010 and 01.08.2023 were retrospectively examined. 115 patients who met the inclusion and exclusion criteria within the specified date range were included in the study.