Tip 2 diabetes mellitus hastalarında bir inflamasyon kriteri olarak crp/albümin oranı ile diyabet parametrelerinin korelasyonu
Correlation of diabetes parameters with crp/albumin ratio as an inflammation criteria in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 872616
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: CRP/Albümin oranının vücuttaki inflamasyonu göstermede tek başına CRP'ye göre daha etkin bir parametre olup olmadığı birçok konuda araştırılmıştır. Diabetes Mellitus kronik inflamatuar süreçlerle seyreden bir hastalıktır. Çalışmamızda CRP/Albümin oranı ile Diabetes Mellitus parametreleri arasında korelasyon olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 01/01/2010-01/04/2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran hastalar retrospektif olarak taranarak 55 tip 2 DM hastası ve 55 DM olmayan hasta seçilmiştir. Tip 2 DM grubu kendi içinde HbA1c %6,5-7 ve %7%7) olarak ayrılıp alt grup analizi yapıldığında HbA1c ile CAR arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The CRP/Albumin ratio is being investigated in many areas to determine whether it is a more effective parameter than CRP alone in indicating inflammation in the body. Diabetes Mellitus is a disease characterized by chronic inflammatory processes. In our study, it was aimed to determine whether there is a correlation between the CRP/Albumin ratio and Diabetes Mellitus parameters. Material and Methods: Patients who applied to the Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center of the Health Sciences University between 01/01/2010 and 01/04/2023 were retrospectively screened for our study. Fifty-five type 2 DM patients and 55 non-DM patients were selected. The Type 2 DM group was further divided into %6.5%7, and correlation analysis was performed. The patients included in the study were evaluated retrospectively, and their age, duration of diabetes, height, weight, body mass index, chronic diseases, medications used, fasting blood glucose, postprandial blood glucose, CRP, albumin, HbA1c, urea, creatinine values were recorded, and the CRP/Albumin ratio was determined. Analyses were performed using IBM SPSS version 22.0, with statistical significance set at p 7%) and subgroup analysis was conducted, no statistically significant correlation was found between HbA1c and CAR.