Hipofiz hastalıklarında sarkopeni
Sarcopenia in hypophysis diseases
  1. Tez No: 872801
  2. Yazar: ELİF ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET CÜNEYT BİLGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Sarkopeninin birçok morbiditeye yol açması nedeniyle son yıllarda bu konuya giderek artan bir ilgi söz konusudur. Etyopatofizyolojisindeki hormonal mekanizmalar hipofiz hastalıkları ile sarkopeni arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma ile hipofiz hastalıklarında sarkopeni varlığının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma kliniğine başvuran ve hipofiz hastalığı bulunan (hipofiz adenomu, boş sella veya hipofiz yetmezliği) 18-65 yaş arası 100 hasta ve 100 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Sarkopeni değerlendirmesinde SARC-F anketi, el kavrama kuvveti, sandalyede kalkma testi, biyoelektrik impedans analizi ile kas kütlesi ölçümü ve zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) uygulanmış olup, sarkopeni tanısında Avrupa Yaşlı İnsanlarda Sarkopeni Çalışma Grubu 2019 (EWGSOP2) tanı kriterleri kullanıldı. Bulgular: Hasta (n:100) ve kontrol grubu (n:100) yaş (41,04±11,79 ve 39,15±11,81) (p=0,259) ve cinsiyet (39 erkek, 61 kadın) olarak benzerdi. Hasta grubu hipofiz adenomu (%85) ve adenom dışı lezyonu (%15) vakalarından oluşmaktaydı. Hipofiz adenomlarının %32,9'unda non-fonksiyonel adenom, %28,3'ünde akromegali, %25,9'unda prolaktinoma ve %12,9'unda Cushing hastalığı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: Since sarcopenia causes many morbidities, there has been an increasing interest in this subject in recent years. The hormonal mechanisms in its etiopathophysiology suggest that there may be a relationship between pituitary diseases and sarcopenia. This study aimed to evaluate the presence of sarcopenia in pituitary diseases. Materials and Methods: This study included 100 patients between the ages of 18-65 who applied to the Endocrinology and Metabolism clinic of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between January 2023-March 2024 and had pituitary disease (pituitary adenoma, empty sella or pituitary insufficiency) and 100 healthy volunteers. In the evaluation of sarcopenia, SARC-F questionnaire, hand grip strength, chair stand test, muscle mass measurement with bioelectrical impedance analysis and timed-up and go test (TUG) were applied, and the European Working Group on Sarcopenia in Older People 2019 (EWGSOP2) diagnostic criteria were used in the diagnosis of sarcopenia. Results: The patient (n:100) and the control group (n:100) were similar in terms of age (41,04±11.79 and 39,15±11.81) (p=0,259) and gender (39 men, 61 women). The patient group consisted of pituitary adenoma (85%) and non-adenoma lesion (15%) cases. Of the pituitary adenomas, 32,9% had non-functional adenoma, 28,3% had acromegaly, 25,9% had prolactinoma, and 12,9% had Cushing's disease.