Bariatrik cerrahi olan ve olmayan obez hastalarda 8-hidroksi-2deoksiguanozin, nadph oksidaz 2 (NOX2) ve nadph oksidaz 4 (NOX4), total tiyol ve nativ tiyol düzeylerinin kıyaslanması
Comparison of 8-hydroxy-2-deoxyguanosine, nadph oxidase 2 (NOX2) and nadph oxidase 4 (NOX4), total thiol and native thiol levels in obese patients with and without bariatric surgery
- Tez No: 872800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Obezite enerji alımının artmasına sekonder vücutta normalden fazla yağ birikimi ile oluşan komplike ve çok bileşenli rahatsızlıktır. Obezite diyabet, kardiyovasküler hastalıkları, yüksek kan basıncı, lipid metabolizma bozuklukları, inme, bazı kanserler, obstrüktif uyku apne sendromu, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, gastroözofageal reflü, polikistik over sendromu, infertilite, osteoartrit ve psikiyatrik bozukluklar gibi komorbid durumlara sebep olup sağlık harcamalarını artırmaktadır. Obezite ayrıca reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimini ve oksidatif stres gelişimini artırır. Bu açıdan obezitenin kontrol altında tutulması ya da tedavi edilmesi elzemdir. Obezitede komplikasyonları azaltmak, sağlığı korumak ve beklenen yaşam süresini uzatmak için vücut ağırlığının azaltılması hedeflenmelidir. Bu çalışmada bariatrik cerrahi olan ve olmayan obez hastalarda 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OH dG/ 106 dG), NADPH oksidaz 2 (NOX2) ve NADPH oksidaz 4 (NOX4), Total Tiyol ve Nativ Tiyol düzeyleri araştırıldı. Böylece, bariatrik cerrahi sonrası oksidatif DNA hasarı (8-OH dG/ 106 dG) obez hastalara kıyasla düşüyor mu? Bariatrik cerrahi sonrası endojen oksidatif hasarı (NOX2 ve NOX4) seviyesinde değişim var mı? Bariatrik cerrahi sonrası obez hastalarda tiyol homeostazında bir değişim oluyor mu? gibi sorulara yanıt bulmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 1.02.2023-1.07.2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine gelen bariatrik cerrahi olan ve olmayan obez hastalarda yapıldı. Çalışmaya 66 kadın ve 24 erkek hasta olmak üzere toplam 90 gönüllü alındı. Çalışmada 18-65 yaş aralığındaki bariatrik cerrahi olan ve olmayan obez hastalarda 8-OH dG/ 106 dG, NOX2 ve NOX4, Total Tiyol ve Nativ Tiyol düzeyleri incelendi. Kan örneklerinin alındığı gün santrifüj edildikten sonra -40̊ C de saklandı. Saklanan kan örnekleri 45 hasta, 45 kontrol sayısına ulaşınca biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemi ile çalışıldı. 450 nm de endpoint okuma yapılarak standart eğri yardımıyla sonuçlar tespit edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 90 hastanın 66'si (%73.3) kadın, 24'ü (%26.7) erkektir. Vaka grubu, bariatrik cerrahi olmuş hastalar olup Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ortalaması 31.5±7.2 olarak hesaplandı. Kontrol grubu ise cerrahi olmamış obez bireyler olup VKİ ortalaması 38.2±3.73 olarak hesaplandı. Vaka grubunda VKİ değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (p:0.000). Vaka ve kontrol grubunda yaş ve cinsiyet dağılımına göre anlamlı bir fark görülmedi (p:0.698, p:0.340). Vaka grubunda nativ tiyol değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (p:0.014). Vaka grubunda 8-OHdG değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha yüksekti (p:0.015). Vaka grubundaki VKİ değişimi ≥13 olan grupta nativ tiyol değeri VKİ değişimi
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a complex and multicomponent disorder caused by excess fat accumulation in the body secondary to increased energy intake. It causes comorbid conditions such as obesity, diabetes, cardiovascular diseases, high blood pressure, lipid metabolism disorders, stroke, some cancers, obstructive sleep apnea syndrome, non-alcoholic fatty liver disease, gastroesophageal reflux, polycystic ovary syndrome, infertility, osteoarthritis and psychiatric disorders, increases health expenditures. Obesity also increases the production of reactive oxygen species (ROS) and the development of oxidative stress. In this respect, it is essential to keep obesity under control or treat it. Reducing body weight should be aimed to reduce complications in obesity, protect health and extend life expectancy. In this study, 8 hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OH dG/ 106 dG), NADPH oxidase 2 (NOX2) and NADPH oxidase 4 (NOX4), Total Thiol and Native Thiol levels were investigated in obese and non obese patients who underwent bariatric surgery. Thus, is oxidative DNA damage (8-OH dG/ 106 dG) reduced after bariatric surgery compared to obese patients? Is there a change in the level of endogenous oxidative damage (NOX2 and NOX4) after bariatric surgery? Is there a change in thiol homeostasis in obese patients after bariatric surgery? It is aimed to find answers to questions such as. Materials and Methods: The research was conducted on obese patients with and without bariatric surgery who came to Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic between 1.02.2023 and 1.07.2023. A total of 90 volunteers, 66 female and 24 male patients, were included in the study. In the study, 8-OH dG/ 106 dG, NOX2 and NOX4, Total Thiol and Native Thiol were detected in obese and non obese patients who had bariatric surgery between the ages of 18-65, levels were examined. The blood samples were centrifuged and stored at -40̊ C on the day they were taken. When the stored blood samples reached 45 patients and 45 controls, they were studied with the ELISA method in the biochemistry laboratory. End-point reading was made at 450 nm and the results were determined with the help of the standard curve. Results: Of the 90 patients included in the study, 66 (73.3%) were female and 24 (26.7%) were male. The Case group was patients who underwent bariatric surgery and their average Body Mass Index (BMI) was calculated as 31.5±7.2. The Control group was obese individuals who had not undergone surgery, and their average BMI was calculated as 38.2±3.73. BMI value in the case group was significantly lower than the control group (p:0.000). No significant difference was seen in the case and control groups according to age and gender distribution (p:0.698, p:0.340). Native thiol value in the case group was significantly lower than the control group (p:0.014). The 8-OHdG value in the case group was significantly higher than the control group (0.015). The native thiol value in the case group with a BMI change of ≥13 was significantly higher than the group with BMI change of