Cultural factors and division of housework in turkey
Türkiye'de kültürel faktörler ve evişleri dağılımı
  1. Tez No: 872804
  2. Yazar: DOĞAN HATUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. XİAOHE XU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at San Antonio
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk ailelerinde kültürel faktörlerin ev işlerine etkisini incelemektir. Daha spesifik olarak, bu çalışma, zaman mevcudiyeti, kaynaklar ve diğer ilgili sosyodemografik faktörler gibi yapısal faktörleri kontrol ederken, cinsiyet ideolojisi ve dinin Türkiye'deki ev içi işbölümünü nasıl etkilediğini araştırmak için 2008 Türkiye Nüfus Sağlığı Araştırmasını (TNSA) kullanmaktadır. Bu çalışmada ev işi, kadın tipi ve erkek tipi ev işi olmak üzere iki ölçümle ölçülen bağımlı bir değişken olarak hizmet etmektedir. Dini değişkenler ve cinsiyet ideolojisi, kilit bağımsız değişkenler olarak hizmet eder. Bir dizi Sıradan En Küçük Kareler regresyon analizinden elde edilen sonuçlar, eşitlikçi ideoloji ile kadınların rutin ve artık ev işlerine katılımı arasında pozitif ilişkiler olduğunu gösteriyor. Ayrıca, dini değişkenler ile rutin ev işleri arasındaki ilişkiler pozitifken, dini değişkenler ile artık ev işleri arasındaki ilişkiler negatiftir. Bu sonuçların yorumlanması ve tartışılması Türkiye'nin kültürel ve dini bağlamları dikkate alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effects of cultural factors on housework in Turkish families. More specifically, this study uses the 2008 Turkey Demographic Health Survey (TDHS) to investigate how gender ideology and religion affect the division of domestic labor in Turkey while controlling for structural factors such as time availability, resources, and other pertinent sociodemographic factors. In this study, housework serves as a dependent variable, which is gauged by two measures, namely, female-type and male-type housework. Religious variables and gender ideology serve as key independent variables. Results from a series of Ordinary Least Square regression analyses show positive associations between egalitarian ideology and women's participation in routine and residual housework. Moreover, the associations between religious variables and routine housework are positive, whereas the associations between religious variables and residual housework are negative. Interpretations and discussions of these results are rendered by considering the cultural and religious contexts of Turkey.